Na konieczność szybkiego wprowadzenia nowych przepisów zwraca również branża, bo rozszerzona odpowiedzialność producentów (ROP) miałaby w pełni zafunkcjonować od 1 stycznia 2022 r.

Wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba przyznaje, że prace w tej sprawie rzeczywiście długo trwają. - Jest to bardzo duży projekt, wymagający analiz, który zrewolucjonizuje obecny system. Na przeszkodzie stanęła również pandemia. Najdalej na początku 2021 r., chcemy zaprezentować schemat, propozycję zmian w ROP z towarzyszącym temu systemem kaucyjnym, którego jestem entuzjastą - powiedział.

Jednym z elementów, które mają znaleźć się w ustawie będzie regulator, który ma działać przy Instytucie Ochrony Środowiska. Jego zadaniem będzie m.in. ustalanie opłat od wprowadzanych na rynek opakowań.

Drugim "pewnikiem" - jak zaznaczył Ozdoba - będzie to, że cena będzie zależeć od ilości użytego w nim recyklatu - im będzie go więcej, tym cena będzie niższa. Cena ma zależeć również od tego, czy dany produkt jest bardziej lub mniej przyjazny środowisku. Jeśli opakowanie będzie mało ekologiczne, czyli trudniej będzie go później zagospodarować, opłata będzie wyższa.

Wiceminister odnosząc się do systemu kaucyjnego poinformował, że nie zapadła jeszcze decyzja, czy będzie on obligatoryjny, czy polegać będzie na porozumieniach, dobrowolności.

Czytaj też: Przycięcie gałęzi drzew na terenie zakładu nie wymaga informowania urzędu >