- Chcemy ułatwić firmom, samorządom i organizacjom pozarządowym korzystanie z tych pieniędzy. Wydaliśmy rekomendacje dla instytucji państwowych, które w uzasadnionych przypadkach i po dokładnej analizie mogą teraz nieco łagodniej traktować rozliczanie inwestycji finansowanych z UE - powiedziała Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

 

Loty zakazane - trudne i kosztowne powroty Polaków do kraju>>

 

Wydłużony nabór wniosków

Jak opisywała, dzięki temu instytucje będą mogły np. wydłużyć termin zakończenia naborów wniosków, które właśnie trwają, wydłużyć terminy rozliczania i zamykania inwestycji unijnych oraz rozliczać wydatki, np. na spotkania, szkolenia, wyjazdy, które się nie odbyły z powodu koronawirusa.
- Chcemy też, żeby eksperci oceniający wnioski mogli pracować zdalnie. Zalecamy, by kontrole - w miarę możliwości - przeprowadzać zza biurka. Nasz pakiet rekomendacji to taka "tarcza antykoronawirusowa" dla beneficjentów i odpowiedź na postulaty przedsiębiorców - wskazała minister funduszy i polityki regionalnej. Dodała, że w tej chwili ponad 23 tys. obywateli, firm i instytucji prowadzi 60 tys. inwestycji ze współfinansowaniem unijnym.

 

 


 

Jak opisywała, dzięki temu instytucje będą mogły np. wydłużyć termin zakończenia naborów wniosków, które właśnie trwają, wydłużyć terminy rozliczania i zamykania inwestycji unijnych oraz rozliczać wydatki, np. na spotkania, szkolenia, wyjazdy, które się nie odbyły z powodu koronawirusa.(ms/PAP)