W jaki sposób winien zostać spełniony obowiązek wynikający z§ 3rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 26 sierpnia 1998 r. w sprawie zasad i warunków wyłapywania bezdomnych zwierząt (Dz. U. Nr 116, poz. 753) – dalej r.z.w.b.z. w przypadku przyjęcia stałego odławiania zwierząt?


Czy zawarcie w programie przeciwdziałania bezdomności zwierząt, przyjętym na podstawie art. 11austawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt (tekst jedn.: Dz. U. z 2003 r. Nr 106, poz. 1002, z późn. zm.) - dalej u.o.z., wymaganych rozporządzeniem informacji wypełni ten obowiązek?


Odpowiedź:

Pojęcie "wyłapywanie zwierząt" nie obowiązuje. Obecnie zwierzęta są odławiane, przy czym sposób i warunki tego odławiania odbywa się na podstawie programu przeciwdziałania bezdomności zwierząt, przyjętym na podstawie art. 11a u.o.z., wprowadzonym przez ustawę z dnia 16 września 2011 r. o zmianie ustawy o ochronie zwierząt oraz ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. Nr 230, poz. 1373).


Program ten obejmuje, m.in. zasady odławiania bezdomnych zwierząt. Można stwierdzić, że zamieszczenie w programie szczegółowych zasad odławiania zwierząt bezdomnych będzie wyczerpywało informacje zawarte w § 3 r.z.w.b.z. Postanowienia te mogą brzmieć w sposób następujący: Odławianie bezdomnych zwierząt na terenie Gminy X przeprowadzane będzie po uprzednim stwierdzeniu przez pracowników Urzędu Miejskiego w Kałuszynie, zarządców i administratorów nieruchomości lub mieszkańców miejscowości, iż zwierzęta pozostają bez opieki.


O tym, czy zwierzęta były wyłapywane okresowo czy stale, decydowała uchwała rady gminy. Zatem to gmina mogła podjąć uchwałę, że zwierzęta bezdomne będą odławiane np. wiosną, a informacja, o której mowa w § 3 r.z.w.b.z., była podawana w BIP albo na tablicy ogłoszeniowej w urzędzie.

Artykuł 11a u.o.z. w brzmieniu wprowadzonym nowelą z dnia 16 września 2011 r. obowiązuje od dnia 1 stycznia 2012 r.


Uzasadnienie:

Odławianie to nowa procedura wprowadzona nowelą do u.o.z., chociaż sama czynność polega na tym samym: zwierzę bezdomne ma być schwytane i odwiezione do schroniska. Poprzednio o losie wyłapanego (schwytanego) zwierzęcia decydowała uchwała gminy dotycząca zasad wyłapywania bezdomnych zwierząt, uchwalana na podstawie art. 11 ust. 3 u.o.z. sprzed nowelizacji.


Wprowadzenie w jednym akcie dwóch pojęć, jakimi są "wyłapywanie" (art. 11 ust. 2 u.o.z.) i "odławianie" (art. 11 ust. 3 u.o.z.) bez ich zdefiniowania wywołuje wątpliwości, w szczególności, że czynności te polegają na takich samych działaniach podejmowanych przez firmy posiadające zawarte z gminą umowy cywilnoprawne. Obecnie, jak wynika z art. 11 ust. 3 u.o.z. zwierzęta są odławiane (a nie wyłapywane) przez firmy specjalizujące się w takich działaniach, przy czym odbywa się to w oparciu o postanowienia uchwały gminy ustalającej program opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt, a nie uchwały wydanej na podstawie art. 11 ust. 3 u.o.z. w brzmieniu sprzed nowelizacji. W uchwałach w sprawie zasad i warunków wyłapywania bezdomnych zwierząt podejmowanych na podstawie art. 11 ust. 3 u.o.z. sprzed nowelizacji musiała zawierać także rozstrzygnięcie dotyczące sposobu dalszego postępowania z nimi oraz zawierać adres schroniska, do którego miały być przekazane zwierzęta. Należy wnosić, że te kwestie będą rozstrzygnięte w programie. Nadal zasady i warunki wyłapywania zwierząt są określone w r.z.w.b.z.