Na stronie Rządowego Centrum Legislacji pojawił się projekt ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, który wprowadza zmiany w ustawie zo ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni. Za jego sprawą nie będzie obowiązywał zakaz handlu w niedzielę 6 grudnia. Skąd taki pomysł?

Rząd chce rozłożyć w czasie przedświąteczne zakupy

- W grudniu 2020 r. są przewidziane dwie niedziele handlowe, przypadające w dniach 13 i 20 grudnia 2020 r. W okresie przedświątecznym, zwłaszcza przed Świętami Bożego Narodzenia, liczba klientów dokonujących zakupów jest znaczna. Aby zmniejszyć liczbę klientów robiących zakupy w tym samym czasie, zasadne jest wprowadzenie dodatkowej niedzieli handlowej w dniu 6 grudnia 2020 r. - czytamy w uzasadnieniu projektu. - Z jednej strony umożliwi to zachowanie ograniczeń sanitarnych w związku z trwającą epidemią, a z drugiej strony będzie miało pozytywny wpływ na przedsiębiorców, przyczyniając się do poprawy ich sytuacji finansowej - napisano.
Z kolei w Ocenie Skutków Regulacji wskazano, że zmiana zmniejszy ryzyka potencjalnego zarażenia w związku ze zmniejszeniem dziennej liczby odwiedzających sklepy w okresie przedświątecznym, co ułatwi. W efekcie bowiem w grudniu będą trzy niedziele handlowe, co pomoże rozłożyć w czasie przedświąteczne zakupy.

Jak jest obecnie, co chcą handlowcy

Zgodnie obowiązującą ustawą o ograniczeniu handlu w niedziele, w 2020 roku zakaz handlu nie obowiązuje jedynie w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie, tj. 13 i 20 grudnia. Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi kara w wysokości od 1 tys. zł do 100 tys. zł, a przy uporczywym łamaniu ustawy - kara ograniczenia wolności. O likwidacje zakazu handlu w niedzielę w ogóle walczą organizacje pracodawców, m.in. Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji, Polska Rada Centrów Handlowych, Pracodawcy RP czy Konfederacja Lewiatan. Ich starania popiera Senat, który pod koniec października przygotował uchwałę w sprawie skierowania do Sejmu projektu ustawy zakładającego czasowe zniesienie zakazu. Podczas dyskusji w Senacie 27 października Robert Tomanek, wiceminister rozwoju, powiedział, że na obecnym etapie jest za wcześnie, by odnieść się do tak daleko idących propozycji, jak zniesienie zakazu handlu w niedziele i święta. Prawie miesiąc później rząd zaproponował zniesienie zakazu w jedną grudniową niedzielę.