Henryk Kowalczyk straci stanowisko ministra środowiska. Jego miejsce zastąpią jednak dwie nowe twarze: Michał Woś i Michał Kurtyka. Dotychczasowe Misnisterstwo Środowiska zostanie bowiem podzielone na dwa resorty. 

Czytaj również: Nowe ministerstwa i nowi ministrowie - premier podaje nazwiska >>

Kim jest Michał Woś i za co będzie odpowiadał

Michał Woś

W nowym rządzie premiera Mateusza Morawieckiego ministrem środowiska zostanie Michał Woś (ur. 1991 roku). To dotychczasowy minister, członek Rady Ministrów odpowiedzialny za pomoc humanitarną, a wcześniej wiceminister sprawiedliwości i szef gabinetu politycznego Zbigniewa Ziobry. W resorcie sprawiedliwości odpowiadał m.in. za nadzór nad sprawami rodzinnymi i nieletnich, zakładami poprawczymi oraz informatyzacją wymiaru sprawiedliwości. Michał Woś jest absolwentem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Karierę polityczną rozpoczął w 2014 roku - w wieku 23 lat został radnym Raciborza. Od listopada 2015 był już doradcą ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry. Teraz ma zostać szefem Ministerstwa Środowiska, będzie odpowiadać za Lasy Państwowe, łowiectwo, parki narodowe, edukację w zakresie ochrony środowiska. Nie będą mu podlegać kwestie klimatyczne. 

Kim jest Michał Kurtyka

Michał Kurtyka

Te trafią do nowo powołanego Ministerstwo do spraw Klimatycznych, którego szefem ma zostać Michał Kurtyka, dotychczas wiceminister środowiska, pełnomocnik do spraw Prezydencji COP24, który odpowiadał za przygotowanie szczytu klimatycznego ONZ w Polsce, który odbył się w grudniu 2018.

- Cała sfera zewnętrzna dawnego ministerstwa środowiska: klimat, program, strefy, które wiążą się z wypełnieniem naszych wymogów np. z poziomem Odnawialnych Źródeł Energii w naszym miksie energetycznym, albo obniżeniem emisji CO2, to są takie dziedziny, które w oczywisty sposób dotyczą działań gospodarczych wewnątrz kraju, a jednocześnie mają niebywale istotne odniesienie do aktualnej polityki klimatycznej przede wszystkim w UE - mówił w piątek Mateusz Morawiecki tłumacząc powody podziału MŚ.

Kurtyka jest absolwentem prestiżowej paryskiej uczelni Ecole Polytechnique i stypendystą w zakresie optyki kwantowej, znajdującego się pod Waszyngtonem (DC) National Institute of Standards and Technologies, gdzie pracował pod przewodnictwem laureata nagrody Nobla z fizyki Williama D. Phillips’a. Karierę zawodową rozpoczął w Urzędzie Komitetu Integracji Europejskiej, w zespole ministra Jana Kułakowskiego, odpowiedzialnego za prowadzenie negocjacji akcesyjnych z Unią Europejską, gdzie prowadził zespół analityczny i odpowiadał bezpośrednio za obszar energetyki oraz transportu.