Aktualizacja: Raport o Compliance w Polsce 21 już jest dostępny - można go pobrać tutaj >>

W 2018 r. po raz pierwszy Instytut Compliance wraz z partnerami przeprowadził ogólnopolskie badanie stanu rozwoju compliance w Polsce. Po trzech latach Instytut wspólnie z Wolters Kluwer Polska oraz Viadrina Compliance Center ponownie zbadał, jak compliance rozwijał się w spółkach działających w Polsce. 

14 października prezentujemy wyniki tegorocznego badania przeprowadzonego na grupie prawie 100 podmiotów gospodarczych podczas bezpłatnej konferencji online - zapowiada dr Bartosz Jagura, członek zarządu Instytut Compliance. Aby wziąć udział w konferencji, wystarczy się zarejestrować tutaj>> 

Czy warto? - Z pewnością warto, bo szykuje się emocjonująca dyskusja o raporcie, ale także projekcie założeń ustawy o ochronie osób zgłaszających naruszenia prawa - mówi Maciej Krajewski, dyrektor segmentu duże i średnie przedsiębiorstwa, rynek usług prawnych i przedsiębiorstw w Wolters Kluwer Polska. Konferencja rozpocznie się o godzinie 14.45 i będzie podzielona na trzy części. Każda będzie odpowiadała jednemu z trzech zagadnień tegorocznego raportu.

 

Praktyczne wnioski z czasów pandemii

- W tegorocznej edycji skupiliśmy się na trzech zasadniczych zagadnieniach: kierunku rozwojowym compliance, whistleblowingu oraz digitalizacji i aktualnym wyzwaniom dla zarządzania zgodnością - mówi dr Bartosz Jagura. Badanie zostało przeprowadzone w okresie maj-lipiec 2021, czyli już w czasie pandemii, i to po trzeciej fali. Szczególny nacisk został jednak położył na analizę dostępnych systemów zarządzania zgodnością (z ang. (Compliance Management Systems, CMS), a ankiety zostały wysłane tylko do przedstawicieli organizacji, które wdrożyły taki system. Dlaczego? - W pełnym wyzwań dla polskich przedsiębiorców okresie, między pandemią a nowym ładem, aspekt organizacji i poziomu wykorzystania CMS wydaje się być zarówno niezwykle istotny, jak i praktyczny - ocenia dr Jagura. I o tym jak wygląda zarządzenie zgodnością w Polsce w 2021 roku, czy nadal króluje w dużych spółkach giełdowych w pierwszej części konferencji będą dyskutować: Anna Różalska z Siemens Healthineers, Joanna Kuczyńska, ekspertka compliance branży healthcare, Sławomir Chmielewski, członek Zarządu Krajowej Izby Gospodarczej Elektroniki i Telekomunikacji z Orange Polska oraz Monika Szpiganowicz, dyrektor Departamentu Compliance w Urzędzie KNF. Kolejny panel będzie poświęcony innemu, bardzo ważnemu aspektowi raportu.

 


Whistleblowing i systemy informowania o nieprawidłowościach

W badaniu sporo miejsca poświęcono także systemom informowania o nieprawidłowościach jako elementowi CMS. Wyniki pokażą, jakie podmioty mają już takie systemy i jak one działają. Wszystko przez dyrektywę o ochronie sygnalistów, która powinna zostać wdrożona do 17 grudnia 2021 r., a nowe przepisy mają obowiązywać zarówno sektor prywatny, jak i publiczny. Tymczasem dopiero teraz w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów pojawiły się założenia projektu ustawy o ochronie osób zgłaszających naruszenia prawa. - Dlatego szykuje się ciekawa dyskusja. - Odpowiedzi z badania będziemy mogli zestawić z założeniami - mówi dr Jagura. A dyskutować będą: dr Dominik Wolski, dyrektor działu prawnego i compliance officer w Jeronimo Martins Polska, Jakub Bouhnouni, ekspert ds. prawnych i compliance w polskim przedsiębiorstwie produkcyjno-handlowym KAEM oraz dr Anna Partyka-Opiela, partner w kancelarii DZP, a moderować będzie dr Jagura.

 

Narzędzia Compliance oficera - digitalizacja i inne wyzwania

Pandemia przyspieszyła cyfryzację. Pojawia się więc pytanie, na ile z nowoczesnych narzędzi korzystają w swojej pracy oficerowie compliance. O tym dowiemy się podczas trzeciej części konferencji, która ma się rozpocząć o godz. 17.15. O wynikach dyskutować będą Edyta Miaśkiewicz z  STS Gaming Group, Jakub Niesterczuk z Accor, Andrzej Bajor z Boehringer Ingelheim i  Tomasz Kruk z Vifor Pharma. Dyskusję poprowadzi Maciej Krajewski z Wolters Kluwer Polska.