Więcej szczegółów poznamy za kilka, kilkanaście dni. Wiceminister przedsiębiorczości i technologii Marek Niedużak  zapowiedział, że w połowie września Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii przedstawi zarys tego nowego pomysłu. Opublikuje „Zieloną księgę” dotyczącą fundacji rodzinnej. Będzie to rodzaj wstępnych, niesformalizowanych konsultacji, otwarcie dyskusji. - W "Zielonej księdze" nie będziemy proponować konkretnych przepisów, tylko najpierw pokazać, jak to działa w innych krajach, a dalej podać potencjalne pomysły na wprowadzenie tego rozwiązania do polskiego systemu prawnego - wyjaśnił Marek Niedużak.

 


To instytucja, która funkcjonuje w niektórych krajach europejskich. Polega na tym, że powołuje się specjalną fundację rodzinną i na nią przenosi się majątek firmy. Należy to zrobić jeszcze za życia, a najpóźniej w testamencie. Fundacja działa mając np. na względzie interes rodziny. Generalnym celem fundacji rodzinnej ma być nie tylko sukcesja, ale też akumulacja i ochrona kapitału, niedopuszczenie do rozdrobnienia firmy, tak by pozostała ona jako całość gospodarcza.

Czytaj też: Fundacje rodzinne sposobem na sukcesję firm? >

- MPiT podejmuje aktywne działania na rzecz firm rodzinnych. Przygotowaliśmy ustawę o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej. Z jej rozwiązań chętnie korzystają przedsiębiorcy - powiedział Marek Niedużak.

Ustawa o sukcesji dla firm jednoosobowych obowiązuje od 25 listopada 2018 r. W CEIDG zarejestrowano już ok. 8 tys. zarządców sukcesyjnych, czyli osób, które na wypadek śmierci przedsiębiorcy mają przeprowadzić firmę przez okres sukcesji.

Marek Niedużak przypomniał też, że od 1 stycznia 2019 r. do kosztów uzyskania przychodów mnożna zaliczać  koszty pracy małżonka i małoletniego dziecka. To rozwiązanie z tzw. Pakietu MŚP.

Znaczenie firm rodzinnych w polskiej gospodarce na przestrzeni ostatnich lat wyraźnie wzrosło. Z badania PARP z 2009 r. wynika, że takie przedsiębiorstwa wytwarzały ponad 10% polskiego PKB (ponad 121 mld zł). W 2017 r. odpowiadały już za 18% polskiego PKB, co przełożyło się na ok. 322 mld zł. To, że firmy rodzinne są ważnym filarem przedsiębiorczości w Polsce potwierdzają również  przeprowadzone w 2019 r. analizy Fundacji Firmy Rodzinne. Wynika z nich, że blisko 60% firm prywatnych założonych w 1989 r. funkcjonuje z powodzeniem do dziś. Obecnie jest ich dokładnie 15 376.

Czytaj też: Prof. Mariański: Prawo o zarządzie sukcesyjnym nie załatwia wszystkiego >