Pytanie pochodzi z  programu Serwis Budowlany .



Decyzją z dnia 11 sierpnia 2010 r. zostało przekształcone prawo użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej zabudowanej budynkiem mieszkalnym, dla której w Sądzie Rejonowym Wydział Ksiąg Wieczystych prowadzona jest księga wieczysta.

Z tytułu przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości została ustalona na rzecz gminy opłata. Na podstawie art. 4 ust. 8 ustawy z 29 lipca 2005 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości od ustalonej kwoty została udzielona bonifikata. W dniu 20 stycznia 2013 r. na podstawie aktu notarialnego została zbyta przedmiotowa nieruchomość na rzecz osoby, która nie jest dla strony osobą bliską w rozumieniu art. 4 pkt 13 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami. Zgodnie z art. 4 ust. 15 i 16 ustawy o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości organ żąda zwrotu kwoty równej udzielonej bonifikacie po jej waloryzacji, jeżeli osoba na rzecz której zostało przekształcone prawo użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości przed upływem 5 lat, licząc od dnia przekształcenia, zbyła lub wykorzystała nieruchomość na inne cele niż cele, które stanowiły podstawę udzielenia bonifikaty. Nie dotyczy to zbycia nieruchomości na rzecz osoby bliskiej w rozumieniu art. 4 pkt 13 ustawy o gospodarce nieruchomościami. W związku z powyższym wszczęto postępowanie o zwrot zwaloryzowanej bonifikaty udzielonej od opłaty za przekształcenie prawa użytkowania wieczystego nieruchomości. Waloryzacji dokonuje się według zasad określonych w art. 5 ustawy o gospodarce nieruchomościami. Kwota udzielonej bonifikaty wynosiła 5 585,40 zł.


Jaki współczynnik należy zastosować przy waloryzacji udzielonej bonifikaty: czy należy zwaloryzować od 2010 r. o średnioroczny wskaźnik tj. rok 2010 o wskaźnik 102,6, rok 2011 – o 104,3, rok 2012 – o 103,7 rok o 2013 o 100,9 czy może miesięczny od daty wydania decyzji?

Odpowiedź

Zgodnie z przepisem art. 5 ustawy z dnia 1 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami - dalej u.g.n. waloryzacji kwot należnych z tytułów określonych w ustawie dokonuje się przy zastosowaniu wskaźników zmian cen nieruchomości ogłaszanych przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego, w drodze obwieszczeń, w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej "Monitor Polski". W myśl natomiast przepisu art. 227 u.g.n. do czasu ogłoszenia przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego wskaźników zmian cen nieruchomości waloryzacji dokonuje się przy zastosowaniu wskaźników cen towarów i usług konsumpcyjnych ogłaszanych przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego.

GUS publikuje: miesięczne, kwartalne, półroczne i roczne wskaźniki cen towarów i usług konsumpcyjnych. Wskaźniki publikowane są: miesięczne - od 1989 r.; kwartalne - od 1995 r.; półroczne - od 1989 r.; d) roczne - od 1950 r.

Waloryzacji dokonuje się najczęściej wykorzystując zasadę, iż wysokość ustalonego zobowiązania pieniężnego podlega waloryzacji począwszy od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym zobowiązanie powstało, do pierwszego dnia miesiąca, w którym powstał obowiązek zapłaty.

"Waloryzacji zwracanej równowartości bonifikaty dokonuje się według zasad określonych w art. 5 ustawy o gospodarce nieruchomościami. Przepis ten stanowi, iż waloryzacji kwot należnych z tytułów określonych w ustawie dokonuje się przy zastosowaniu wskaźników zmian cen nieruchomości ogłaszanych przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego, w drodze obwieszczeń, w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej "Monitor Polski". Wskaźnik ten dotychczas nie został ogłoszony, więc siłą rzeczy zastosowanie też musi mieć art. 227, który mówi, iż do czasu ogłoszenia przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego wskaźników zmian cen nieruchomości, waloryzacji dokonuje się przy zastosowaniu wskaźników cen towarów i usług konsumpcyjnych ogłaszanych przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego, w drodze obwieszczeń, w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej "Monitor Polski"." - Radosław Skwarło. Komentarz do ustawy o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości. LEX/El 2007.



Na marginesie za wyrokiem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 19 maja 2011 r., I SA/Wa 2512/10 podaję, iż "żądanie zwrotu bonifikaty, o którym mowa w art. 4 ust. 15 ustawy z 2005 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości, jest obligatoryjne i nie zależy od uznania organu. Następuje ono w drodze decyzji administracyjnej, podobnie jak odstąpienie oraz odmowa odstąpienia od żądania zwrotu bonifikaty, które również winny nastąpić w formie decyzji administracyjnej. Te dwa ostatnie rozstrzygnięcia należą do uznania administracyjnego i winny być zainicjowane wnioskiem strony wskazującym na istnienie szczególnie uzasadnionych okoliczności umożliwiających odstąpienie od żądania zwrotu bonifikaty, za zgodą właściwego organu.".

Pytanie pochodzi z programu Serwis Budowlany .