Takie zmiany przewiduje projekt zmiany ustawy o systemie powiadamiania ratunkowego, który właśnie trafił do konsultacji publicznych. Nowelizacja zakłada, że w ramach istniejącej komórki organizacyjnej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji powstanie Krajowe Centrum Monitorowania Systemu Powiadamiania Ratunkowego (KCMSPR).

Zadania w ramach planowanego KCMSPR należą do Departamentu Teleinformatyki MSWiA. W Centrum ma być zatrudnionych 10 osób. Ci pracownicy mają realizować zadania związane z prowadzeniem szkoleń podstawowych i doskonalących oraz prowadzić nadzór nad pracą operatorów numerów alarmowych i centrów powiadamiania ratunkowego. Założono wynagrodzenia 5 pracowników na poziomie 5620 zł brutto oraz 5 pracowników na poziomie 4685 zł brutto.

MSWiA podkreśla, że takie szkolenia są konieczne, by wprowadzić jednolite procedury obsługi zgłoszeń alarmowych, ale także, by korygować najczęściej występujące błędy podczas przyjmowania zgłoszeń przez operatorów numerów alarmowych 112. . Takie szkolenia mają się odbywać nie tylko w tradycyjnej formie, ale także w postaci e-learningów i wideokonferencji.

 

Samoloty szkoleniowe i odrzutowce dla Lotniczego Pogotowia Ratunkowego - czytaj tutaj>>

 

Cena promocyjna: 129 zł

|

Cena regularna: 129 zł

|

Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: zł


Nowe stanowiska: starszy operator

Jedną z kluczowych w projekcie zmian jest otwarcie przed operatorami numerów alarmowych (ONR) możliwości awansu zawodowego. Dodano do struktury organizacyjnej Centrum Powiadamiania Ratunkowego (CPR) stanowiska starszego operatora numerów alarmowych, koordynatora i koordynatora-trenera.

- Poza zadaniami wykonywanymi na stanowisku operatora numerów alarmowych, poszczególne grupy pracowników będą miały dodatkowe zadania związane m. in. z koordynacją i nadzorem nad pracą operatorów numerów alarmowych (ONA), sporządzaniem kart ocen pracy operatorów numerów alarmowych, przeprowadzaniem szkoleń wewnętrznych, przygotowywaniem do pracy kandydatów na operatorów – podkreśla resort.

Dodatkowe stanowiska pracy mają być utworzone z obecnie przyznanych maksymalnych limitów na stanowisku operatora numerów alarmowych. Podział na poszczególne centra powiadamiania ratunkowego dokonany zostanie przez ministra do spraw administracji publicznej. Osoba zajmująca poszczególne stanowiska będzie musiała spełniać określone wymagania, a awans na kolejne stanowiska poprzedzony będzie pozytywną opinią kierownika CPR i psychologa.

Jak podkreśla resort, obecna płaska struktura CPR oraz zatrudnienie operatorów poza korpusem służby cywilnej powoduje „zamknięcie” ścieżki rozwoju, co jest demotywujące dla pracowników. Efektem proponowanych zmian ma być zatrzymanie w strukturach ratownictwa najbardziej zaangażowanych i doświadczonych pracowników.

 

Tylko państwowe karetki będą jeździć w pogotowiu po 1 kwietnia - czytaj tutaj>>

 

Aplikacja dla niepełnosprawnych

W Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji powstała aplikacja mobilna Alarm 112 dla  osób głuchych i niedosłyszących. Dzięki niej, po zastosowaniu piktogramów, osoby niepełnosprawne będą mogły zgłosić zdarzenie na numer alarmowy 112. Korzystanie z niej będzie bezpłatne.

Warunkiem skorzystania z aplikacji mobilnej będzie jej pobranie, m.in.: ze strony internetowej MSWiA oraz zarejestrowanie się. - Rejestracja użytkownika jest niezbędna przede wszystkim w związku z koniecznością zapoznania się z regulaminem korzystania z aplikacji mobilnej oraz udzielenia zgody na włączenie modułu lokalizacji w używanym, przez osobę rejestrującą się, aparacie telefonicznym – wyjaśnia resort.


Segregacja i numerki w SOR mają przyśpieszyć przyjmowanie pacjentów - czytaj tutaj>>

Będzie więcej psychologów

W projekcie założono, że w każdym Centrum Powiadamiania Ratunkowego (jest ich w Polsce 17) funkcjonować będzie jeden psycholog na etacie, a w jednostkach, gdzie liczba operatorów jest wyższa niż 100 — 2 psychologów.

Resort podkreśla, że operatorzy numerów alarmowych pracują pod dużą presją czasu i muszą podejmować szybkie decyzje, bo od ich działania zależy życie, zdrowie i bezpieczeństwo ludzi. To sprawia, że są bardzo obciążeni psychicznie i istnieje duże ryzyko pojawienia się objawów podobnych do zespołu stresu pourazowego.

Do zadań psychologa należeć będzie m.in.: wsparcie psychologiczne dla pracowników centrum powiadamiania ratunkowego, prowadzenie szkoleń dla kandydatów na operatorów, ale także sporządzanie kwartalnej karty oceny pracy operatorów numerów alarmowych.

 

Pielęgniarka i położna jako funkcjonariusze publiczni - czytaj tutaj>>
 

Operator jako funkcjonariusz publiczny

Ponieważ często na numery alarmowe dzwonią osoby nadmiernie roszczeniowe, agresywne, ze sprawami, które nie dotyczą ratowania życia, dlatego projekt zakłada wprowadzenie ochrony dla operatorów numerów alarmowych. Projekt przewiduje włączenie pracowników obsługujących zgłoszenia alarmowe do katalogu funkcjonariuszy publicznych. (będzie im przysługiwała ochrona przewidziana w ustawie Kodeks karny).

Funkcjonariuszem publicznym będą: operatorzy numerów alarmowych, starsi operatorzy numerów alarmowych, koordynatorzy, koordynatorzy - trenerzy.

Zniesienie ważności certyfikatów

Obecnie certyfikat operatora numerów alarmowych jest ważny przez okres 3 lat. Przed upływem daty ważności certyfikatu operator numerów alarmowych zobowiązany jest do odbycia szkolenia w ramach doskonalenia zawodowego zakończonego egzaminem.

Projekt zakłada zmianę form szkolenia operatorów numerów alarmowych w ramach szkoleń podstawowych oraz doskonalenia zawodowego, w tym zniesienie ważności certyfikatu. W przypadku niewykonywania pracy na stanowisku operatora numerów alarmowych, starszego operatora numerów alarmowych, koordynatora, koordynatora trenera przez 2 lata ponowne podjęcie pracy na tym stanowisku poprzedzone będzie szkoleniem podstawowym operatorów numerów alarmowych oraz zdaniem egzaminu.

Od redakcji

Przepraszamy za wprowadzenie w błąd. 8 maja br. w internetowym serwisie informacyjnym Prawo.pl ukazał się artykuł pt.: „Operatorów numeru 112 będq szkolić w Lotniczym Pogotowiu Ratunkowym”. Nieprawdziwe jest, że to Lotnicze Pogotowie Ratunkowe będzie szkolić operatorów numerów alarmowych 112. Za szkolenia dyspozytorów medycznych odpowiadać będzie  Krajowe Centrum Monitorowania Ratownictwa Medycznego zgodnie z Ustawą z dnia 8 września 2006 roku o Państwowym Ratownictwie Medycznym. 

Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska