Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o uzyskiwaniu tytułu specjalisty w dziedzinach mających zastosowanie w ochronie zdrowia. Umożliwi ona osobom wykonującym zawody medyczne , np. lekarzom, pielęgniarkom, farmaceutom, fizjoterapeutom czy diagnostom laboratoryjnym przystąpienie do specjalizacji w dziedzinie określonej w ustawie, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z 13 czerwca 2017 r. w sprawie specjalizacji w dziedzinach mających zastosowanie w ochronie zdrowia. Minister zdrowia – na wniosek osoby legitymującej się dorobkiem naukowym lub zawodowym – będzie mógł uznać ten dorobek  za równoważny ze zrealizowaniem programu szkolenia specjalizacyjnego. W rezultacie osoba, która zda państwowy egzamin specjalizacyjny w danej dziedzinie ochrony zdrowia, otrzyma dyplom potwierdzający uzyskanie tytułu specjalisty, np. z zakresu psychoterapii dzieci i młodzieży.

Czytaj też: Spada liczba samobójstw wśród dorosłych, rośnie u dzieci i młodzieży

 

Więcej możliwości zostania specjalistą

Wiktor Masłowski, przewodniczący komisji BCC ds. usług zdrowotnych, uważa, że przy obecnych brakach kadrowych w ochronie zdrowia, jest to korzystna zmiana. - Może ona wpłynąć na wzrost liczby zainteresowanych przystąpieniem do poszczególnych specjalizacji, co spowoduje zwiększenie wykwalifikowanej kadry medycznej. Regulacja otwiera możliwości uzyskiwania specjalizacji w dziedzinie mającej zastosowanie w ochronie zdrowia, gdy w katalogu dziedzin określonych dla specjalizacji lekarzy i lekarzy dentystów nie ma takiej dziedziny specjalizacji; także uzyskanie tytułu specjalisty np. w dziedzinie zdrowia publicznego przez farmaceutów, którzy nie mają w swoim katalogu dziedzin z zakresu farmacji – dziedziny zdrowie publiczne lub diagnostom laboratoryjnym, u których dziedzina zdrowie publiczne, pomimo że występuje w wykazie dziedzin, nie została uruchomiona - tłumaczy Wiktor Masłowski. Z drugiej strony zauważa, że trudno jest oszacować ainteresowanie uzyskiwaniem specjalizacji w takim trybie w przypadku lekarzy, wśród których – w zasadzie każdy – ma już określoną, stabilną drogę zawodową.

Może będzie więcej psychiatrów dla dzieci

Rozwiązania są spełnieniem postulatów lekarzy psychiatrów dzieci i młodzieży, którzy zwracali uwagę na szczególną specyfikę pracy z takimi pacjentami. Dzięki nowym propozycjom zwiększy się także liczba specjalistów, a w efekcie łatwiejszy będzie dostęp do profesjonalnych usług medycznych. Program szkolenia specjalizacyjnego został opracowany przez zespół ekspertów powołany przez dyrektora Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego i został zatwierdzony przez ministra zdrowia.Po wprowadzeniu nowej specjalizacji – psychoterapii dzieci i młodzieży, ok. 450 osób wystąpiło o uznanie dorobku naukowego lub zawodowego – są to dane z 5 lipca 2019 r.

Nowe przepisy mają obowiązywać z dniem następującym po dacie ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.