Resort rekomenduje połączenie tych dwóch Instytutów przez włączenie IŻŻ do struktury PZH – z dniem 1 stycznia 2020 r. Według Ministerstwa Zdrowia tak ma być taniej, ale i bardziej przejrzyście. „Powierzenie jednej instytucji ogółu zagadnień związanych z kluczowym obszarem zdrowia publicznego, jakim jest problematyka dotycząca żywienia usprawni dotychczasową współpracę między tymi jednostkami, ale także innymi podmiotami zewnętrznymi, które na co dzień korzystały z doświadczeń i wiedzy obu instytucji” – argumentuje resort zdrowia.

Do konsultacji publicznych trafił projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie połączenia Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny w Warszawie oraz Instytutu Żywności i Żywienia im. prof. dra med. Aleksandra Szczygła. Proponuje się, aby rozporządzenie weszło w życie od 1 stycznia 2020 r.

Ministerstwo zdrowia szacuje, że niezbędne koszty związane z techniczno-administracyjnym dostosowaniem do nowej struktury instytucji wyniosą około 120 tys. zł i zostaną poniesione w ramach posiadanych środków przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny w pełnej wysokości. Resort zaznacza, że po przejęciu pracowników z IŻŻ może wystąpić konieczność redukcji niektórych dublujących się etatów w 2020 r. Na rzecz odpraw dla zwalnianych pracowników zabezpieczono 60 tys. zł. 

W opinii Ministerstwa podstawowym i strategicznym celem projektowanego rozporządzenia jest zwiększenie zdolności do realizacji najbardziej aktualnych potrzeb nauki w zakresie badawczo-rozwojowym oraz spełniania potrzeb rynku i społeczeństwa w zakresie usług, działalności leczniczej i edukacji w dziedzinie bezpieczeństwa żywności, zdrowego żywienia i stylu życia.

Dwa w jednym

Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny jest najstarszą instytucją zdrowia publicznego w kraju i jest państwową jednostką organizacyjną, wyodrębnioną pod względem prawnym, organizacyjnym i ekonomiczno-finansowym, która prowadzi badania naukowe i prace rozwojowe ukierunkowane na ich wdrożenie i zastosowanie w praktyce.

Instytut Żywności i Żywienia im. Prof. dra med. Aleksandra Szczygła został utworzony w 1963 r. i jest państwową jednostką organizacyjną, wyodrębnioną pod względem prawnym, organizacyjnym i ekonomiczno-finansowym, która prowadzi badania naukowe i prace rozwojowe ukierunkowane na ich wdrożenie i zastosowanie w praktyce.

Do głównych zadań IŻŻ należy w szczególności szeroko zakrojona działalność naukowobadawcza i edukacyjna w zakresie propagowania zasad racjonalnego żywienia oraz promocji zdrowego stylu życia. Działalność jednostki ma na celu zwiększenie wiedzy i stanu świadomości społecznej z zakresu produktów żywnościowych i zdrowego żywienia oraz zwalczanie chorób dietozależnych. Instytut analizuje również tendencje żywieniowe Polaków i wydaje zalecenia żywieniowe dla osób chorych i zdrowych.

Cele strategiczne połączenia 

W opinii resortu zdrowia połączony Instytut uzyska przewagę konkurencyjną na istniejących rynkach. Połączenie ma mieć wpływ na wiele aspektów działalności: na komercjalizację wiedzy (działalność B+R), zarządzanie, gospodarowanie czynnikiem ludzkim, kulturę organizacyjną oraz finanse. „ Rezultaty połączenia będą widoczne generalnie w dwóch obszarach, tj. w działalności operacyjnej i wynikach finansowych połączonych Instytutów” – podkreśla resort.

Po połączeniu stworzone zostanie wiodące Krajowe Laboratorium Referencyjne, umiejscowione w strukturze podmiotu nadzorowanego przez Ministra Zdrowia, obejmujące zanieczyszczenia chemiczne, materiały do kontaktu z żywnością i mikrobiologię żywności. Stworzy to również możliwość dostosowania Krajowego Laboratorium Referencyjnego do wymagań Komisji Europejskiej i struktury Europejskich Laboratoriów Referencyjnych, ujednolicenia podejścia w szkoleniach, opracowywaniu i udostępnianiu metod analitycznych na potrzeby laboratoriów Państwowej Inspekcji Sanitarnej. „ Korzyścią wynikającą z połączenia Instytutów będzie kompleksowe podejście przy opracowywaniu projektu planów urzędowej kontroli i monitoringu, a także rozszerzenie zakresu badań o nowe obszary, szczególnie o analitykę alergenów w żywności” – czytamy w uzasadnieniu projektu.