Stały Komitet Rady Ministrów przyjął projekt noweli zakładający rozwój społecznych agencji najmu i rozszerzenie grona najemców, mogących ubiegać się o dopłaty z „Mieszkania na start” - poinformowała na Twitterze wiceminister rozwoju, pracy i technologii Anna Kornecka.

Rozwój społecznych agencji najmu zapowiadał na łamach Prawo.pl w maju 2020 roku ówczesny wiceminister rozwoju. Mówiła też o nich w grudniowym wywiadzie dla nas Anna Kornecka, wiceminister rozwoju, pracy i technologii. Społeczne agencje najmu to instytucja wzorowana na krajach zachodnich, która specjalizuje się w wynajmowaniu mieszkań na rynku, głównie od osób fizycznych, a oferując długoletni najem z gwarancją czynszu, mogą negocjować jego obniżenie.  

 


Niektóre formy popierania budownictwa mieszkaniowego

Rząd chce zwiększyć dostępność mieszkań, chce, by samorządy, które zdecydują się oddać swoje grunty pod inwestycje mieszkaniowe, dostawały w nich lokale. Inwestorzy będą mogli nabywać grunty od gmin w zamian za mieszkania lub inne lokale służące wspólnotom samorządowym. Stanowi o tym uchwalona w połowie grudnia przez Sejm ustawa, pierwsza z propozycji rozwiązań tworzących część rynkową pakietu mieszkaniowego.

Projekt noweli ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego zakłada rozwój społecznych agencji najmu (SAN) i rozszerzenie grona najemców, mogących ubiegać się o dopłaty z „Mieszkania na start”. Ma na celu poprawę dostępności mieszkań dla osób i rodzin o niskich i przeciętnych dochodach. Ma też złagodzić niekorzystny wpływ na rynek mieszkaniowy ograniczeń administracyjnych wprowadzonych w związku z epidemią.

PAP, kkż