Wśród najważniejszych problemów samorządów znajduje się niedoszacowanie oświaty oraz gospodarka odpadami. Te tematy znajdą się także wśród tematów, którymi zajmą się posłowie Sejmowej Komisja Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej.

 


Prawo dotyczące gospodarki odpadami

Marek Wójcik, pełnomocnik Związku Miast Polskich ds. legislacyjnych powiedział, że plan komisji należy poszerzyć o problematykę regulacji prawnych niezbędnych do prowadzenia przez samorządy gospodarki odpadami.  Zwrócił uwagę na skutki nieobjęcia systemowo gospodarowania odpadami z nieruchomości niezamieszkałych.

Nowelizacja ustawy o utrzymaniu czystości w gminach z lipca 2019 roku wprowadziła obowiązek pisemnej zgody właściciela nieruchomości niezamieszkałej na wejście do systemu gminnego. Powoduje to problemy interpretacyjne, m.in. gdy gmina objęła już takie nieruchomości swoim systemem. Tematem gospodarowania odpadami komisja planuje zająć się w marcu.

Czytaj też: Trudna interpretacja ustawy śmieciowej, gdy nieruchomości niezamieszkałe są w systemie gminy

Odpowiedzialność za nieuchwalenie budżetu

Poseł Konrad Krysztak wniósł propozycję uzupełnień planu o kwestię ustalenia, kto jest dysponentem budżetu samorządu w czasie od 15 listopada do 30 stycznia. Wójt, burmistrz, starosta, prezydent i marszałek województwa mają obowiązek złożyć projekt budżetu JST do 15 listopada roku poprzedzającego rok budżetowy. Jak mówił, rada miasta, gminy, powiatu czy województwa staje się po tym dniu „właścicielem budżetu”. Jeśli budżet nie zostanie uchwalony, po 30 stycznia zajmują się nim Regionalne Izby Obrachunkowe.

Poseł zwrócił uwagę, że obecnie jest w tym zakresie luka w prawie i potrzebna jest propozycja zmiany ustaw o samorządzie gminnym, powiatowym i wojewódzkim w zakresie ustalenia odpowiedzialności miasta, gminy, powiatu i województwa za nieuchwalenie budżetu. - Należy ustalić ustalenie odpowiedzialności rady za nieuchwalenie budżetu, bo nie są przewidziane za to żadne sankcje – dodaje. Temat ten zaplanowano na czerwiec.

Tomasz Ławniczak, przewodniczący komisji zwrócił uwagę, że wszystkimi kwestiami, które nie są zawarte w planie pracy mogą zająć się podkomisje powołane przez komisję samorządu. – Powołaliśmy je, żeby szczegółowo zajmowały się i wychodziły z pewnymi konkluzjami, a potem z projektami – podkreślił.

Propozycje tematów przedłożyły organizacje samorządowe oraz posłowie. Plan ma być modyfikowany na bieżąco, zgodnie z pojawiającymi się projektami ustaw.