Rada Etyki Mediów stwierdza, że w publikacjach TVP na temat Pawła Adamowicza ich autorzy złamali pięć z siedmiu zasad zapisanych w Karcie Etycznej Mediów. Rada wymienia zasadę prawdy stanowiącą, że dziennikarze, wydawcy, producenci i nadawcy dokładają wszelkich starań, aby przekazywane informacje były zgodne z prawdą. Powinni sumiennie i bez zniekształceń relacjonować fakty w ich właściwym kontekście, a w razie rozpowszechnienia błędnej informacji niezwłocznie dokonać sprostowania.

Czytaj też: Prezydent przypomina KRRiT o obowiązku nadzoru nad standardami w mediach

Kolejne naruszenie dotyczy zasady obiektywizmu, która zakłada, że dziennikarz przedstawia rzeczywistość niezależnie od swoich poglądów i rzetelnie relacjonuje różne punkty widzenia. Złamano też zasadę oddzielania informacji od komentarza, która oznacza, że wypowiedź ma umożliwiać odbiorcy odróżnianie faktów od opinii i poglądów oraz zasadę szacunku i tolerancji, czyli poszanowania ludzkiej godności, praw dóbr osobistych, a szczególnie prywatności i dobrego imienia.

 

Publikacje dotyczące Pawła Adamowicza naruszyły też zdaniem REM zasadę pierwszeństwa dobra odbiorcy - podstawowe prawa czytelników, widzów, słuchaczy są nadrzędne wobec interesów redakcji, dziennikarzy, wydawców, producentów i nadawców.

Według rady odbiorca - czytelnik, radiosłuchacz, telewidz - ma prawo do prawdy, a tego prawa odmówiono w publikacjach TVP o prezydencie Gdańska.

Prezydenci Warszawy, Gdańska, Poznania, Sopotu i Gliwic zaapelowali m.in. do Prezesa Rady Ministrów, Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, Rady Etyki Mediów, Najwyższej Izby Kontroli i Rzecznika Praw Obywatelskich o rzetelne wyjaśnienie wszystkich okoliczności mogących mieć wpływ na tragiczną śmierć Pawła Adamowicza.

W piśmie Związku Miast Polskich z 26 stycznia br. jedną z proponowanych inicjatyw jest "zbadanie, czy działania podejmowane wobec Pawła Adamowicza przez spółkę Telewizja Polska SA oraz inne jednostki publicznej radiofonii i telewizji, jak również zatrudnionych w nim dziennikarzy, od dnia 1 stycznia 2016 roku do dnia zamachu na jego życie (Pawła Adamowicza – red.), mieściły się w granicach uczciwości, rzetelności oraz staranności, wymaganych i określonych w zasadach etyki zawodowej dziennikarza". Ten fragment wniosku Związku Miast Polskich dotyczy kompetencji Rady Etyki Mediów.

Zobacz też w LEX:

Sprostowanie przez firmy farmaceutyczne nieprawdziwych informacji na ich temat w prasie

Media społecznościowe – rewolucja w komunikacji

Jak pisać notatki prasowe i rozmawiać z mediami?