Komisja Europejska ogłosiła, że kolejny nabór wniosków w ramach programu WiFi4EU rusza 19 września 2019 r. o godzinie 13 na portalu https://www.wifi4eu.eu. Inicjatywa kierowana jest do samorządów i ma na celu zapewnienie bezpłatnego dostępu do internetu w przestrzeni publicznej. Chodzi o miejsca takie, jak: parki, place, biblioteki, ośrodki zdrowia itp.

Dostęp realizowany będzie za pośrednictwem tzw. hot-spotów WiFi, które mogą być uruchomione przez gminę, stowarzyszenie gmin, miasta na prawie powiatu w ramach dofinansowania zapewnionego przez program.

 


Bony dla samorządów

W ramach tego programu WiFi4EU jednostki samorządu terytorialnego mogą ubiegać się o przyznanie specjalnych bonów przeznaczonych na sfinansowanie budowy punktów dostępu do internetu. Wartość każdego bonu to maksymalnie 15 tys. euro. 

Czytaj też: Zagórski: Internet w każdej gminie za darmo już wkrótce>>
 

Decyduje termin złożenia wniosku

Ministerstwo Cyfryzacji przypomina, że nabór wniosków odbywa się na zasadzie „kto pierwszy ten lepszy” - w celu ubiegania się o dofinansowanie w ramach programu trzeba złożyć aplikację, jak najszybciej po otwarciu naboru, klikając na odpowiedni przycisk dostępny na koncie użytkownika, po zalogowaniu się na stronie www.wifi4eu.eu. Dlatego o możliwości skorzystania z dofinansowania będzie decydował termin złożenia wniosku. Wnioski z poprzedniej edycji rozeszły się w pierwszych 2 sekundach naboru.

Resort cyfryzacji informuje, że przez cały czas, równolegle do programu, można zgłaszać swoje miejscowości do udziału w programie Publiczny Internet dla każdego. Publiczny Internet dla każdego to konkurs, dzięki któremu mieszkańcy polskich gmin uzyskają dostęp do bezpłatnego i powszechnego internetu w przestrzeni publicznej. Skwery, parki, dworce czy urzędy, które do tej pory funkcjonowały w trybie offline, wreszcie wzbogacą się o hotspoty dostępne dla wszystkich. Więcej informacji na ten temat w serwisie internetowym Centrum Projektów Polska Cyfrowa.

Publiczny internet dla każdego i WiFi4EU to inicjatywy komplementarne. Można skorzystać z obu i zwiększyć zasięg działania publicznych hot-spotów. Więcej informacji o programie WiFi4EU TUTAJ