Artur Soboń powiedział w czwartek w Sejmie, że Bank Gospodarstwa Krajowego ma obecnie zawarte z samorządami umowy na powstanie 18 tysięcy mieszkań komunalnych, socjalnych i czynszowych.

Jak podkreślił wiceminister, w Sejmie procedowany jest projekt ustawy o firmach inwestujących w najem nieruchomości, tak aby dać obywatelom możliwość inwestowania także poprzez giełdę w rynek nieruchomości mieszkaniowych.

Aktualny stan prac nad Mieszkaniem Plus

Status programu "Mieszkanie plus" na dzień 16 maja 2019 r. dostępny jest na stronie Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju Mapa zawiera m.in. zaznaczone miejscowości, w których opracowywane są wnioski, gdzie trwa budowa mieszkań i wykaz miast, w których są już gotowe bloki. Są to m.in. Kępno, Jarocin, Wałbrzych.

Samorządy powinny być zadowolone ze zmian

Zdaniem Artura Sobonia, z punktu widzenia samorządów, zmiany m.in. w związku z Mieszkaniem Plus są korzystne. - Szczególnie w zakresie zmian dotyczących ustawy uwłaszczeniowej, to jest kierunek, który pozwoli na to, żeby Polacy dostali zaświadczenia szybciej – mówił.

Jak dodał, państwo chce wesprzeć grupy społeczne, które nie otrzymywały od samorządów bonifikat w związku z opłatą za przekształcenie użytkowania wieczystego w prawo własności, m.in. rodziny z osobami niepełnosprawnymi lub duże rodziny. Proponowane jest dla tych grup wprowadzenie bonifikat ustawowych.

Czytaj też: Rząd chce poprawić przepisy o przekształcaniu użytkowania we własność>>

Wiceminister wskazał kolejną konkretną lokalizację, w której mieszkańcy wkrótce dostaną klucze do mieszkań – Gdynia przy ulicy Puszczyka.  Jak podkreślił, przy 50-metrowym mieszkaniu – średni statystyczny koszt kredytu według kalkulatora bankowego wniósłby za to mieszkanie 2145 zł miesięcznie płacone przez 30 lat. Po 30 latach byłoby to 772 tys. zł i wtedy rodzina stałaby się właścicielem mieszkania. – Gdyby przyjąć, że ten sam czynsz rynkowy w Gdyni , który wynosi 25 zł z dojściem do własności przez 30 lat, to rodzina zapłaci 1225 zł miesięcznie - mówi.

To oznacza, że rodzina zapłaci za to mieszkanie o 322 tys. zł taniej niż na rynku, a jeśli spełnia kryterium dochodowe, które rząd chce podnieść, zapłaci 18,06 zł za 1 mkw, czyli 908 zł miesięcznie za 50-m mieszkanie. Korzyść rodziny wyniesie więc 383 tys. zł przez 30 latach, bo rodzina staje się po 30 latach – w przeciwieństwie do mieszkania komunalnego - właścicielem mieszkania.

- To, że wprowadzamy ten program w rzeczywistość rynku, jest moim zdaniem czymś, co powinno nas łączyć, bo długoterminowe inwestowanie w większą podaż mieszkań dostępnych cenowo wprowadza na lokalnych rynkach deweloperskich po pierwsze konkurencję, po drugie realny wybór dla konsumenta, a po trzecie - dajemy szanse na mieszkanie tym, którzy takiego kredytu hipotecznego otrzymać nie mogą – dodał.

Mieszkanie Plus to pakiet rozwiązań wspierających budowę mieszkań na wynajem o umiarkowanych cenach i czynszach na zasadach rynkowych, także z wykorzystaniem gruntów publicznych. Elementem pakietu jest pomoc państwa w ponoszeniu wydatków mieszkaniowych w pierwszych latach najmu - Mieszkanie na Start.