Zakończyły się konsultacje Krajowego Planu Odbudowy

Finanse publiczne Administracja publiczna Prawo gospodarcze Prawo unijne

Opinie i uwagi sformułowane podczas konsultacji publicznych projektu Krajowego Planu Odbudowy są obecnie analizowane przez grupę ekspertów z Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej. Zostały też podjęte pierwsze decyzje o zmianach w dokumencie, m.in. dotyczące uwzględnienia jako beneficjentów organizacji społecznych, dużych miast i zeroemisyjnego transportu.

12.04.2021

Prof. Zaleśny: Ratyfikacja Funduszu Odbudowy to przekazanie Unii kompetencji, zwykła większość nie wystarczy

Administracja publiczna Prawo unijne

Ratyfikacja unijnej decyzji o tworzeniu Funduszu Odbudowy oznacza przekazanie Komisji Europejskiej części kompetencji organów władzy państwowej Polskiego Państwa, a to wymaga procedury wynikającej z art. 90 konstytucji, czyli większości 2/3 w obu izbach parlamentu albo referendum - twierdzi dr hab. Jacek Zaleśny, profesor Uniwersytetu Warszawskiego.

12.04.2021

Zgłoszenie zgonu online jest potrzebne - bez papieru i pośrednika

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Urzędnicy z urzędów stanu cywilnego większych miast są na ogół sceptyczni co do umożliwienia rejestracji zgonu poza miejscem zdarzenia, bo odmiejscowienie innych spraw już obciążyło duże urzędy. Zgadzają się jednak, że zgłoszenie zgonu przez internet, bez wizyty osoby zgłaszającej w urzędzie, byłoby zasadne i korzystne dla obu stron.

10.04.2021

Prezydent czasem wetuje, ale Sejm sprzeciwu nie zauważa

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

W czasie prawie sześciu lat sprawowania urzędu Andrzej Duda odmówił podpisania tylko 10 ustaw. Jednak nie można tego traktować jako uznania dla dobrej roboty legislacyjnej parlamentu. Podobnie jak to, że Sejm nie głosuje nad wetami prezydenta nie oznacza tylko, że nie ma kwalifikowanej większości do ich odrzucenia, albo że przyznaje się do uchwalenia wadliwej ustawy. Regułą jest uchwalanie kolejnej noweli lub zupełna "cisza legislacyjna".

10.04.2021

Administracja na pracy zdalnej do 18 kwietnia

Administracja publiczna Koronawirus

W urzędach administracji publicznej lub jednostkach organizacyjnych wykonujących zadania o charakterze publicznym kierownicy i dyrektorzy mają polecać pracownikom wykonywanie pracy zdalnej. Nowelizacja rozporządzenia przedłuża ją do 18 kwietnia.

09.04.2021

Płeć i stan cywilny w formularzu spisu – problem z danymi osób LGBT

Administracja publiczna

Organizacje działające na rzecz praw osób LGBT+ interweniują u Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w sprawie zmian w formularzu spisu powszechnego. Ich zdaniem zmusza on osoby LGBT do podawania nieprawdziwych danych dotyczących płci osób transpłciowych i niebinarnych oraz stanu cywilnego osób żyjących w związkach jednopłciowych.

08.04.2021

W 2020 roku wzrosły płace w służbie cywilnej, ale nadal w wielu urzędach są niskie

Administracja publiczna Służba cywilna

Utrzymująca się wysoka dynamika wzrostu przeciętnego wynagrodzenia i najwyższy od 20 lat wzrost kwoty bazowej – to niektóre wnioski ze sprawozdania Szefa Służby Cywilnej za 2020 rok. Jednocześnie w prawie połowie urzędów w służbie cywilnej wynagrodzenie jest niższe niż w gospodarce narodowej.

08.04.2021

Niełatwa droga do ratyfikacji unijnego Funduszu Odbudowy - zaproszenie na debatę

Administracja publiczna Prawo unijne

Podjęta 14 grudnia ubiegłego roku przez Radę Unii Europejskiej decyzja o utworzeniu Funduszu Odbudowy UE (Next Generation EU) w wysokości 750 mld euro, która ma służyć ożywieniu gospodarek po pandemii koronawirusa, wzbudza ogromne nadzieje w całej Wspólnocie, ale jej wprowadzenie w życie nie będzie łatwe. Nie tylko w Polsce, gdzie według części prawników potrzebne jest do tego 2/3 głosów w Sejmie i Senacie.

08.04.2021

Bez udziału urzędnika będzie można pobrać zaświadczenia z rejestru i dokonać meldunku

Administracja publiczna Nowe technologie

Zmniejszenie dokumentacji papierowej, przyspieszenie załatwienia spraw i eliminacja osobistej wizyty w urzędzie – to cel projektu nowelizacji ustawy. Nowe usługi nie będą wymagały udziału urzędnika przy obsłudze zapytań. To również oszczędności, bo opłata skarbowa nie będzie musiała być ponoszona. Chodzi o udostępnianie danych z rejestru PESEL i Rejestru Dowodów Osobistych.

07.04.2021

Instytucje publiczne nie lubią krytyki i nie chcą patrzenia przez związki na ręce

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Prawo pracy

Śledzenie prywatnych wpisów w mediach społecznościowych, monitorowanie stron związkowych i wpisów na forach czy oskarżanie o przekroczenie dopuszczalnej krytyki pracodawcy, to tylko niektóre praktyki w instytucjach publicznych. Celem jest zastraszenie związkowców i zniechęcenie do patrzenia pracodawcy na ręce. Zdaniem ekspertów, związkowcy potrzebują lepszej ochrony.

07.04.2021

Spisujemy się sami, formularz na stronie GUS

Administracja publiczna

Główny Urząd Statystyczny informuje, że już pierwszy milion osób spisał się w trwającym właśnie spisie powszechnym i 250 tys. mieszkań. Prezes GUS apeluje do obywateli o spisywanie się samemu, gdyż z powodu Covid-19 rachmistrze nie będą nas odwiedzać w domach. Formularz trzeba wypełnić przez internet.

05.04.2021

Więcej zgonów w pandemii to wytężona praca w urzędach stanu cywilnego

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Koronawirus

Drastycznie rośnie liczba zmarłych, urzędy stanu cywilnego notują nawet kilkudziesięcioprocentowy wzrost rejestracji aktów zgonu. Wyższa absencja pracowników przez COVID, opieka nad dziećmi czy izolacja powodują trudności z zapewnieniem kadry, zwłaszcza przy dodatkowych dyżurach, także w weekendy. Więcej czynności do wykonania w USC to także lawinowy skok wniosków o wydanie odpisów aktów zgonu.

03.04.2021

Nowe przepisy o kwarantannie nie wystraszyły świątecznych turystów

Administracja publiczna Transport Koronawirus

Obostrzenia na granicach nie zniechęciły zdeterminowanych podróżnych, którzy wykupili bilety lotnicze i zagraniczne wczasy na Święta Wielkanocne. Jednak podlegać będą oni - dorośli jak i dzieci - kwarantannie. Nakazów nie stosuje się, jeśli turyści zrobią test po powrocie w ciągu 48 godzin. Wtedy mają prawo do zwolnienia z tej 10-dniowej kwarantanny.

03.04.2021

Pełnomocnik rządu przeprasza za błąd w systemie i brak informacji o rejestracji na szczepienia

Administracja publiczna Koronawirus szczepienia

W czwartek 1 kwietnia od godzin nocnych osoby, które w styczniu i lutym zgłosiły chęć zaszczepienia, mogły się zarejestrować na pacjent.gov.pl i wybrać termin. 30-, 40- i 50-latkowie dostali terminy w kwietniu. Te osoby zostały zapisane przez błąd systemu - twierdzi Michał Dworczyk, szef kancelarii premiera. I przeprosił za to, a także za brak oficjalnej informacji o otwarciu okienka dla kolejnych osób.

01.04.2021

Ustawa podpisana - spis powszechny wydłużony; dodatki i nagrody będą obligatoryjne

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Prezydent podpisał w czwartek nowelizację ustawy o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2021 r., która ma na celu przede wszystkim wydłużenie czasu trwania narodowego spisu powszechnego o trzy miesiące. Wcześniej posłowie zgodzili się na poprawki Senatu, nie będzie więc uznaniowego przyznawania dodatku lub nagrody spisowej.

01.04.2021

WSA: Nie można wykreślić beneficjenta w trybie sprostowania

Pomoc społeczna Administracja publiczna

Organ wskazał dwóch adresatów decyzji w sprawie przyznania zasiłku na zakup żywności. Po kilku dniach uznał, że był to błąd pisarski i wykreślił jednego z nich w trybie sprostowania. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie orzekł, że doprowadziło to do merytorycznej zmiany rozstrzygnięcia, której nie można dokonać przy zastosowaniu tego trybu i uchylił wydane w tej sprawie postanowienia.

01.04.2021

Nowe obwody łowieckie później - prezydent podpisał ustawę

Samorząd terytorialny Środowisko Administracja publiczna

Prezydent podpisał nowelizację ustawy, która przesuwa termin ustalenia nowych obwodów do końca tego roku, dzięki czemu nie dojdzie do sytuacji, że część województw nie zdąży zmienić ich granic. To utrudniłoby prowadzenie gospodarki łowieckiej w kraju i skomplikowałoby wypłacanie odszkodowań rolnikom za szkody wyrządzone przez zwierzynę.

30.03.2021

Na spotkanie w urzędzie skarbowym trzeba się umówić

Rachunkowość Doradca podatkowy Administracja publiczna

Większość spraw związanych z podatkami można załatwić online, przez system e-Urząd Skarbowy. Wizytę osobistą w urzędzie najlepiej umawiać wcześniej. Można to zrobić na stronie podatki.gov.pl. Bez umawiania wizyty dokumenty można złożyć w urnie wystawionej w urzędzie (bez potwierdzenia odbioru) lub w punkcie podawczym.

30.03.2021

NIK: Jednostki sektora finansów publicznych zbyt dużo wydają na prąd

Administracja publiczna

NIK sprawdziła jak jednostki sektora finansów publicznych optymalizują koszty energii elektrycznej. Skontrolowała m.in. uczelnie, izby administracyjno-skarbowe, sądy okręgowe, komendy wojewódzkie policji czy prokuraturę okręgową. Z ustaleń wynika, że zdecydowana większość jednostek nie stosowała zasady oszczędnego wydatkowania środków publicznych przy dokonywaniu zakupu usług dystrybucji energii elektrycznej, a mogły na tym zaoszczędzić nawet 10 mln zł.

30.03.2021

Lekarz rodzinny ma być koronerem - kolejny projekt

Administracja publiczna Opieka zdrowotna

Być może niebawem to lekarz rodzinny będzie zobowiązany stwierdzać zgon u osoby, która zmarła poza szpitalem. Nie wiadomo, czy za usługę tego typu będzie przysługiwać wynagrodzenie - resort zdrowia nie wypowiedział się jeszcze na ten temat. Ministerstwo Zdrowia zapowiada też zmiany w przepisach o pogrzebach.

30.03.2021
 

ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski