Komisja Europejska przeprowadziła konsultacje publiczne w państwach członkowskich, z których wynika, że blisko 90 proc. głosujących jest za odejściem od zmian czasu.

Czytaj: Prawie 5 mln opinii - KE zdecyduje co dalej ze zmianami czasu>>

Projektem ma zająć się wkrótce Parlament Europejski. Tymczasem większość państw członkowskich, w tym Polska, opowiedziało się na forum Rady UE za zniesieniem zmiany czasu. Komisja pozostawiła wybór co do czasu na który państwa przejdą, gdy zdecydują się na odstąpienie od sezonowych zmian.

 

Zobacz w LEX: Zmiana czasu z zimowego na letni - wynagrodzenie >

 


- Badania, które zleciło Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii potwierdzają, że Polacy chcą zniesienia zmian czasu. Większość z nich - blisko 80 proc. - preferuje pozostanie przy czasie letnim - powiedział wiceminister przedsiębiorczości i technologii Marcin Ociepa. Podkreślił, że Polska liczy, że podobną decyzję podejmą inne kraje regionu.

Czytaj: W PE kolejny krok ku zniesieniu zmian czasu>>

Według wiceministra konieczne jest osiągnięcie porozumienia przynajmniej w grupie państw naszego regionu - "tak aby czuwać nad odpowiednim funkcjonowaniem rynku wewnętrznego i uniknąć jego fragmentacji". - Jesteśmy zdeterminowani, by w sprawie wyboru czasu porozumieć się z naszymi najbliższymi sąsiadami. Chcemy uniknąć sytuacji, kiedy na przykład Litwini wybiorą inny czas niż my. Wówczas mogłoby dojść do sytuacji, kiedy różnica czasu między krajami, które ze sobą sąsiadują, wyniesie już dwie godziny - wyjaśnił.

Zobacz w LEX: Odpracowywanie prywatnych wyjść w godzinach pracy >

Według założeń KE ostatni raz mielibyśmy przesuwać wskazówki zegarków w 2021 roku. Ale wiemy już, że do końca kadencji obecnej KE, ostateczna decyzja w tej sprawie nie zapadnie - powiedział minister Ociepa.