Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie chce wprowadzić nowość dla rowerzystów. Testuje właśnie nowe urządzenie, które ułatwi poruszanie się rowerem po mieście. Już niedługo będzie je można wypróbować samodzielnie – poinformował na Twitterze stołeczny ZDM.

Przeprowadzony będzie pilotaż systemu informującego rowerzystów o zalecanej prędkości, z którą należy jechać, aby na najbliższym skrzyżowaniu otrzymać światło zielone. System powstanie do 2020 r. i obejmie 30 skrzyżowań. Specjalne tablice – totemy - będą rejestrować rowerzystę i przekazywać informację do sterownika.

 

Jak informuje portal Transport Publiczny, wzorem holenderskim sygnalizator ma wyświetlać jadącemu rowerzyście jeden z czterech symboli informujących go, co powinien zrobić, żeby na najbliższym skrzyżowaniu nie trafić na czerwone światło.  

W stolicy w stworzeniu „zielonej fali” ma pomóc rowerzystom Syrenka – symbol Warszawy. Na wyświetlających się znakach, na których się ukaże, ma wskazywać, czy prowadzący rower mają przyśpieszyć, zwolnić czy jechać z tą samą prędkością, w zależności kiedy będzie zielone światło na najbliższym skrzyżowaniu.

Sprawdź w LEX:

Czytaj też: Jest projekt - hulajnoga będzie jak rower>>