Projekty te zostały zaprezentowane w sobotę podczas konwencji programowej Prawa i Sprawiedliwości, na której jest zaprezentowany Polski Ład, czyli nowy społeczno-gospodarczy program na okres pocovidowy. Prezes PiS Jarosław Kaczyński określił Polski Ład mianem "kontynuacji drogi Prawa i Sprawiedliwości, Zjednoczonej Prawicy". 

Czytaj także: Nowy Polski Ład - niższe podatki, więcej pracy i większe wydatki na rozwój>>
 

Jak poinformowano, Polski Ład przewiduje wprowadzenie dodatkowego instrumentu finansowego dla rodziców. To w sumie 12 tys. zł, które rodzice będą mogli wykorzystać na pokrycie kosztów opieki nad drugim dzieckiem pomiędzy 12. a 36. miesiącem życia. Rodzice sami wybiorą wariant: po 1000 zł miesięcznie przez rok czy po 500 zł miesięcznie przez dwa lata. Jeśli kolejne dziecko przyjdzie na świat w ciągu 3 lat od narodzin poprzedniego, kwota ta zostanie podwojona.

Więcej o projekcie: http://polskilad.pis.org.pl/>>

Maluch plus do rozszerzenia

Z zapowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego wynika, że planowane jest rozszerzenie programu "Maluch plus", aby wspierać tworzenie i utrzymywanie żłobków przyzakładowych. Ma być w nim utworzona nowa, osobna ścieżka dla firm, instytucji rządowych i samorządowych, będących dużymi pracodawcami (powyżej 250 pracowników). Ponadto każda gmina, która będzie chciała zorganizować żłobek na swoim terenie, otrzyma dotację na jego budowę. Wsparcie będzie realizowane z programu inwestycyjnego w ramach Polskiego Ładu. Dzięki temu powstać ma kilkaset nowych żłobków.

 

Rząd zadba o zdrowie rodzin

Według rządowych zapowiedzi, zapewniony ma być dostęp do diagnostyki prenatalnej dla wszystkich kobiet w ciąży. Obecnie działający Program Badań Prenatalnych skierowany jest tylko do kobiet przynależących do grupy ryzyka. Przewidziane są również darmowe będą szczepionki przeciwko wirusowi HPV, który jest najczęstszą przyczyną występowania raka szyjki macicy. W Polsce rocznie diagnozuje się ten nowotwór u ok. 3,5 tys. kobiet, z których około połowy umiera.

Elastyczna praca dla rodziców

Polski Ład przewiduje także, że gdy rodzice nie będą mieli dostępu do usługi instytucji opiekuńczych, oboje uzyskają większą elastyczność w wykonywanej pracy. Pracodawca będzie zobowiązany zgodzić się na wykorzystanie przynajmniej jednego z trzech instrumentów: świadczenia pracy w formie telepracy bądź pracy zdalnej, pracy w zmniejszonym wymiarze godzin lub przesunięcia godzin rozpoczynania i kończenia pracy. Z kolei na poziomie urzędów pracy stworzone mają być ścieżki wsparcia kobiet przebywających na urlopie macierzyńskim lub wychowawczym.

Czytaj: Polski Ład to m.in. likwidacja śmieciówek>>

 

Kazimierz Jaśkowski, Eliza Maniewska

Sprawdź  
POLECAMY