Premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że do 11 kwietnia włącznie nie będzie można się swobodnie przemieszczać poza celami bytowymi, zdrowotnymi, zawodowymi, a także organizować zgromadzeń liczących więcej niż dwie osoby. Nowe przepisy zakazują więc spotkań, imprez czy zebrań. Na stronie www.gov.pl/koronawirus czytamy, że obostrzenia nie dotyczą:

  • Dojazdu do pracy. Jeśli jesteś pracownikiem, prowadzisz swoją firmę, czy gospodarstwo rolne, masz prawo dojechać do swojej pracy. Masz również prawo udać się po zakup towarów i usług związanych ze swoją zawodową działalnością. W przypadku ewentualnej kontroli należy poinformować funkcjonariuszy o celu podróży - czy jest się w drodze do pracy, czy wraca się z niej, a także o miejscu wykonywania obowiązków zawodowych. Nie trzeba mieć zaświadczenia od pracodawcy.
  • Prowadzenia działalności rolniczej, wykonywania pozarolniczej działalności gospodarczej i prac w gospodarstwie rolnym, a także zakupów towarów i usług związanych z tymi aktywnościami (np. zakup nawozów sztucznych przez rolników, czy zakup towarów do sklepu spożywczego prowadzonego przez indywidualnego
  • Wolontariatu. Jeśli działasz na rzecz walki z koronawirusem i pomagasz potrzebującym przebywającym na kwarantannie lub osobom, które nie powinny wychodzić z domu, możesz się przemieszczać w ramach tej działalności.
  • Załatwiania spraw niezbędnych do życia codziennego. Będziesz mógł się przemieszczać, aby zrobić niezbędne zakupy, wykupić lekarstwa, udać się do lekarza, opiekować się bliskimi, wyprowadzić psa, dojechać do stajni, zawieźć pupila do weterynarza
  • Uczestnictwa w wydarzeniach o charakterze religijnym. W mszy lub innym obrzędzie religijnym nie będzie mogło uczestniczyć jednocześnie więcej niż 5 osób – zarówno wewnątrz i na zewnątrz pomieszczeń - wyłączając z tego osoby sprawujące posługę, liczba ta

Gdzie można wychodzić z rodziną czy we dwoje

Tyle, że przemieszczać się będzie można jedynie w grupie do dwóch osób. Obostrzenie to nie dotyczy zakładów pracy oraz rodzin. Będzie można spotykać się tylko z najbliższymi, ale także podczas kameralnej mszy. Jednocześnie czytamy, że przepisy pozwalają wychodzić z domu m.in. w celu realizacji niezbędnych codziennych potrzeb. Do takiej kategorii można zaliczyć np. jednorazowe wyjście w celach sportowych jakim jest jazda na rowerze. O bieganiu jednak nikt nic nie wspomina. Należy jednak pamiętać o zachowaniu odpowiedniej odległości od innych oraz o tym, że powinniśmy uprawiać sport w grupie maksymalnie dwuosobowej (nie dotyczy to jednak rodzin). Taką codzienną potrzebą jest też wyjście do lasu czy parku. Nie jest nią wyjście na plac zabaw, które są miejscem gromadzenia się różnych osób, a tym samym występuje tam wysokie ryzyka zakażenia.

Limit pasażerów w autobusie czy metrze

Środki publicznego transportu zbiorowego nadal działają, ale w autobusie, pociągu , tramwaju, metrze może być tyle osób, ile wynosi połowa miejsc siedzących. Jeśli miejsc siedzących w pojeździe jest 70, to na jego pokładzie może znajdować się maksymalnie 35 osób.