W połowie maja pojawiły się pierwsze informacje o tym, że Ministerstwo Rozwoju pracuje nad projektem bonu turystycznego. Nadzorował je Andrzej Gut-Mostowy, wiceminister rozwoju. Obecnie jednak za projekt odpowiada już prezydent Andrzej Duda, choć szczegóły lepiej zna wicepremier Jadwiga Emilewicz i wiceminister rozwoju Olga Semeniuk.

 

Szybki transfer projektu z Ministerstwa Rozwoju do prezydenta

Pierwotnie bon o wartości 1000 zł miał przysługiwać osobom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę. 28 maja w tej sprawie Jadwiga Emilewicz, wicepremier i minister rozwoju spotkała się z prezydentem Andrzejem Dudą. Ministerstwo Rozwoju pytane wówczas o szczegóły projektu napisało nam tak: trwają intensywne prace nad rozwiązaniami wsparcia branży turystycznej i ostatecznym kształtem programu. Ostatecznie jak ustaliło jako pierwsze w piątek 5 czerwca Prawo.pl, bon dostaną rodzice, którzy mają prawo do 500 plus. Wyniesie 500 zł na każde dziecko. Nasze informacje potwierdził w sobotę prezydent Andrzej Duda, który przejął ministerialny projekt i ogłosił w Stalowej Woli jako swój. W poniedziałek w Polsat News Jadwiga Emilewicz powiedziała, że  czeka na projekt ustawy, "bo to pan prezydent będzie inicjatorem". Ujawniła jednak jego skalę i koszty.

Z bonu skorzysta ponad 2,5 miliona rodzin

- Jak rozumiem ideę pana prezydenta, bon ma przysługiwać rodzinie na każde dziecko. Około 2 milionów rodzin to są rodziny z dwójką dzieci. Zatem te 1000 zł na rodzinę de facto będzie - oświadczyła wicepremier. Zauważyła, że niespełna 500 tys. rodzin ma jedno dziecko, a mamy też rodziny z większą liczbą dzieci, które - rozumiejąc zamiar prezydenta - dostałyby ponad 1000 zł – dodała. Jej zdaniem koszt takiego bony dla budżetu to ok. 3 miliardy złotych, choć zastrzega, by poczekać na prezydencki projekt. - Biorąc pod uwagę, że mamy 6,5 miliona dzieci, na które rodzice otrzymują świadczenie 500+, to oznacza, że budżet tego programu będzie znacznie ponad 3 miliardy złotych" – powiedziała wicepremier. I podkreśliła, że jej zdaniem prezydent nadał temu programowi nowe znaczenie, wspiera nie tylko branżę turystyczną, ale także polskie rodziny.

Wiceminister Semeniuk zdradza od kiedy bon

Z kolei wiceminister rozwoju Olga Semeniuk zapowiedziała w poniedziałek, że z bonu będziemy mogli skorzystać prawdopodobnie jeszcze w tym roku. - Wszystko wskazuje na to, że już w tym roku będziemy mogli korzystać z bonu turystycznego - powiedziała na antenie TV Republika wiceminister Semeniuk. Dodała jednak, że o szczegółach związanych z tym projektem będzie informował sam prezydent Andrzej Duda. - Poczekajmy, pan prezydent na pewno w tym tygodniu projekt ustawy zaprezentuje - powiedziała z kolei Jadwiga Emilewicz.