Jednocześnie przyznał, że namawia obecną prezes SN, aby kandydowała mimo tej przeszkody. - Ale widzę, że nie jestem specjalnie przekonujący i skuteczny - dodał. 

Termin kadencji prof. Małgorzaty Gersdorf upływa 30 kwietnia, na 17 marca wyznaczony jest termin zgromadzenia ogólnego sędziów Sądu Najwyższego, na którym mają być wybrani kandydaci. 

Więcej: PiS przygotowuje się na powołanie swojego prezesa SN>>

Przeszkodą wiek

Sędzia Laskowski wyjaśnił, że obecne przepisy dotyczące przechodzenia sędziów w stan spoczynku nie pozwoliłyby prof. Gersdorf dokończyć 6-letniej kadencji. 

- Nie mogłaby przez całą kadencję sprawować funkcji. Mogłoby to być potraktowane przez pana prezydenta jako przeszkoda formalna do powołania jej na to stanowisko - podkreślił rzecznik. 

Przygotowania do wyboru I Prezesa SN

Prawnicy nie mają wątpliwości, że projekt, który został złożony w Sejmie 12 grudnia, nowelizacji ustawy Prawo o ustroju sądów powszechnych, jest również przygotowaniem do zbliżających się wyborów I prezesa SN. 

 


Zgodnie z nim gdyby z tej procedury zostali wyłączeni sędziowie powołani do SN na podstawie rekomendacji nowej KRS, to prezydent po upływie kadencji I Prezes wskaże p.o. I Prezesa SN, aby ten jak najszybciej przeprowadził - jak wskazano - zgodnie z przepisami prawa zgromadzenie.