Czytaj:
Senat przyjął bez poprawek ustawę o Sądzie Najwyższym>>
Nowa ustawa KRS uchwalona także przez Senat>>

W poniedziałek rano w radiowej Jedynce Szczerski powiedział, że prezydent swoją decyzję ogłosi osobiście. Na pytanie, kiedy, odpowiedział: - Nie spodziewałbym się, żeby to było za jakiś dłuższy czas, to raczej kwestia dni niż tygodni. Dlatego, że prezydent jest wnioskodawcą tych projektów i to, co dzisiaj musi - po rekomendacjach swoich prawników, którzy przecież uczestniczyli przecież w całym procesie legislacyjnym - to sprawdzić, czy ustawy, które wróciły do niego z parlamentu są zgodne z jego intencją jako wnioskodawcy. - Jeśli takiej oceny pozytywnej dokona, to myślę, że to kwestia właśnie dni, a nie tygodni, kiedy te ustawy będą podpisane - powiedział.

- To nie zabierze na pewno dużo czasu - zapewnił szef gabinetu prezydenta, podkreślając, że praca nad tymi ustawami jest czymś innymi niż analiza projektów rządowych czy parlamentarnych. - To jest tylko kwestia oceny efektu prac parlamentarnych wobec własnych ustaw - powiedział Szczerski.

Z wypowiedzi innych przedstawicieli Kancelarii Prezydenta wynika, że Andrzej Duda raczej podpisze obie ustawy. - Wszystkie najważniejsze postulaty prezydenta Andrzeja Dudy dot. KRS i SN pozostały w ustawach, a wprowadzone poprawki nie wypaczają jego intencji - stwierdził pod koniec ubiegłego roku rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński. I dodał, że "na dziś" prezydent nie widzi przesłanek do wetowania ustaw.

- Ustawy sądowe oceniam bardzo dobrze. Oceniam je jako będące odwzorowaniem propozycji pana prezydenta Andrzeja Dudy - powiedział w piątek zastępca szefa Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha. Jego zdaniem zmiany, które zostały w nich wprowadzone podczas prac w parlamencie, są "proobywatelskie". - Cieszę się z tego, że jest gwarancja wyboru "multipartyjnego", jeżeli chodzi o kwestię sędziów, którzy mają być wybierani do KRS-u (...) Jeżeli chodzi o ustawę o Sądzie Najwyższym, jesteśmy usatysfakcjonowani, jeżeli chodzi o ławników, oraz co do tego, że jest skarga nadzwyczajna - mówił Mucha. Podkreślił też, że Kancelaria Prezydenta jest zadowolona ze "wzmocnienia Izby Dyscyplinarnej" w Sądzie Najwyższym.

Napływają apele o weto
Przed złożeniem podpisu pod ustawami prezydent może też zapoznać się napływającymi do niego apelami  o ich zawetowanie.

- Uchwalone właśnie przez polski parlament ustawy stwarzają zagrożenie dla odrębności i niezależności władzy sądowniczej, a tym samym dla prawa polskich obywateli do sądu - stwierdza w liście do prezydenta Andrzeja Dudy 46 polskich i zaganicznych organizacji. W apelu podkreślono, że prezydenckie ustawy ponownie stwarzają zagrożenie dla odrębności i niezależności władzy sądowniczej, a tym samym dla prawa polskich obywateli i obywatelek do sądu. Jak stwierdzają autorzy, ustawa o Krajowej Radzie Sądownictwa umożliwia Sejmowi kontrolę nad składem instytucji mającej chronić sądy i sędziów przed politykami.
Więcej: Polskie i zagraniczne organizacje apelują o weto ws ustaw o SN i KRS>>

Z apelem o zawetowanie ustaw wystapiła do Andrzeja Dudy grupa ponda 300 partnerów z największych polskich kancelarii prawnych. Jego autorzy stwierdzają, że uchwalone przez Sejm i Senat przepisy, szczególnie w szerszym kontekście innych zmian, w tym niezawetowanej ustawy o ustroju sądów powszechnych, są niezwykle niebezpieczne dla ochrony wolności i bezpieczeństwa Polaków oraz ustroju demokratycznego państwa prawa, gdyż prowadzą do znacznego uzależnienia władzy sądowniczej od władzy wykonawczej i ustawodawczej. - Zmiany zawarte w przyjętych ustawach nie odpowiadają standardom konstytucyjnym cywilizacji zachodniej, które były wypracowywane przez długie lata ewolucji systemów prawnych.
Więcej: