Tymczasem szef zakładu karnego zawiadomił prokuraturę o znalezieniu w jego celi materiałów, które "można zakwalifikować jako pornografię z udziałem małoletnich". Więcej: Zgłoszenie do prokuratury ws. Trynkiewicza, wniosek o areszt
W poniedziałek Sąd Okręgowy w Rzeszowie do 3 marca odroczył rozprawę ws. uznania Trynkiewicza za osobę z zaburzeniami psychicznymi i zagrażającą innym, która po odbyciu kary musi być izolowana. Z kolei w ubiegłym tygodniu sąd nie przychylił się do wniosku szefa więzienia o to, by Trynkiewicz - tytułem zabezpieczenia - był tymczasowo izolowany. Zgodnie z tą decyzją (jeszcze nieprawomocną) Trynkiewicz może wyjść z więzienia, ale ma być objęty działaniami operacyjno-rozpoznawczymi, nie może też opuszczać kraju.
Wiadomo już, że we wtorek przed południem rzeszowski sąd apelacyjny rozpatrzy zażalenie szefa zakładu karnego na ubiegłotygodniową decyzję sądu o niezastosowaniu wobec Trynkiewicza tymczasowej izolacji. Czy tego samego dnia sąd okręgowy rozpatrzy ponowny wniosek o izolację, tym razem poparty informacjami o znalezionych w celi materiałach - nie wiadomo.
Rzecznik rzeszowskiego więzienia mjr. Norbert Gaweł mówił w poniedziałek, że dokładny czas ewentualnego wyjścia Trynkieiwcza "znany jest tylko wąskiemu gronu służb". - Na tę chwilę wszystko wskazuje na to, że odbywanie kary pozbawienia wolności T. zakończy w zakładzie karnym w Rzeszowie. Nie znam jednak konkretnej godziny jego wyjścia. Ten termin znany jest tylko wąskiemu gronu służb. Teoretycznie może to nastąpić w ciągu całej doby - powiedział Gaweł.
Zgodnie z decyzją sądu z ubiegłego tygodnia Trynkiewicz może wyjść na wolność (kierownictwo zakładu karnego wniosło o umieszczenie go - w ramach zabezpieczenia - w zamkniętym ośrodku, aż do ewentualnej prawomocnej decyzji sądu o jego izolacji). Nie może jednak opuszczać kraju, a policja będzie mogła stosować wobec niego działania operacyjne - np. podsłuch lub obserwację.
Sami policjanci nie chcą ujawnić, jak te działania będą przebiegać. Nieoficjalnie mówią, że wszystko zależy od "rozwoju sytuacji". Przypominają też, że Trynkiewicz może sam wystąpić o ochronę i jeśli będzie to zasadne (np. ze względu na zagrożenie linczem), to ją dostanie. (ks/pap)

Czytaj także:
Rozprawa ws. Trynkiewicza odroczona do 3 marca
Dyrektor więzienia złożył zażalenie na decyzję sądu o nieizolowaniu Trynkiewicza
Cudowne odnalezienie haków na Trynkiewicza
Zoll o zwrocie ws. Trynkiewicza: to zaczyna brzydko pachnieć