Zdecydował o tym w piątek na niejawnym posiedzeniu inny skład sądu dyscyplinarnego, który działa przy Sądzie Apelacyjnym w Katowicach. - Sąd rozpoznawał wniosek obrony o wyłączenie członków składu sądzącego i nie zdecydował o wyłączeniu sędziów - poinformował rzecznik SA Robert Kirejew.

Rzecznik zwrócił uwagę, że sędzia Żurek motywował swój wniosek "przesłankami natury systemowej", wskazując na sposób wyłaniania sędziów dyscyplinarnych, nie kierował natomiast zarzutów personalnych, kwestionujących obiektywizm poszczególnych sędziów. - Inny skład sądu dyscyplinarnego nie podzielił tych argumentów, dlatego sprawą tą będzie się zajmował pierwotny skład sądzący - wyjaśnił sędzia Kirejew.

Termin rozprawy nie został jeszcze wyznaczony.

 


Dyscyplinarka za wywiad w Prawo.pl

Sprawa dyscyplinarna dotyczy słów z wywiadu w serwisie prawo.pl, w którym Waldemar Żurek kwestionował powołanie Kamila Zaradkiewicza do Sądu Najwyższego. W wywiadzie pt. Sędzia Żurek: Kamil Zaradkiewicz chce zafundować obywatelom chaos w sądach. Zdaniem rzecznika dyscyplinarnego, który wniosek do sądu skierował w październiku ubiegłego roku. Zarzuty wobec sędziego dotyczą tego, że miał on "uchybić godności urzędu" i "wygłosić manifest polityczny dotyczący jego poglądów i ocen związanych z działaniem konstytucyjnych organów państwa, w tym Trybunału Konstytucyjnego i Krajowej Rady Sądownictwa".

Sędzia Żurek nie zgadza się z zarzutami, oceniając, iż ta sprawa jest wymierzona w sędziów, którzy publicznie wyrażają swoje poglądy prawne.

Czytaj: 
Sąd dyscyplinarny dla sędziego Żurka za wywiad dla Prawo.pl>
Sędzia Żurek: Nadal wierzę w skuteczność prawa>>