Z zapowiedzi Stowarzyszenia wynika, że w serii nagrań na YouTube i platformach z podcastami Anna Maria Wesołowska będzie mówić o typowych sprawach, które interesują Polaków, jak np. jak kredyty frankowe, chwilówki, jak napisać testament czy jakie są konsekwencje jazdy po alkoholu. Będzie chciała w ten sposób wytłumaczyć jak działa prawo. Pierwsze nagranie zostanie opublikowane 23 maja.

 

 

- Politycy wiele spraw zrzucają na sądy, jak np. w sprawach frankowych, gdzie nie uchwalili żadnej ustawy i wszystko zostawiono sądom. Okazało się wtedy jak wielką wartością jest to, że podlegamy prawu europejskiemu i sądy stosują zasady ochrony konsumentów. To przykład na to, że rządy prawa to wspólna sprawa wszystkich Polek i Polaków – mówi rzecznik prasowy SSP „Iustitia” Bartłomiej Przymusiński.

- Celem projektu jest promocja idei, o której mowa w haśle projektu, zwłaszcza wśród osób mniej aktywnych w tym obszarze (młodzież) oraz nastawionych negatywnie (osoby z małych i średnich miast z Polski wschodniej). Ważne będzie wysłuchanie oraz wypracowanie modelu polskiego sądownictwa przyszłości. Zależy nam na wysłuchaniu Polaków – podkreśla prezes Iustitii prof. Krystian Markiewicz.

W ramach projektu odbędą się serie warsztatów i debat z sędziami podczas dużych festiwali, lokalnych pikników oraz spotkań niezależnych, podcasty oraz nagrania na YouTube z sędzią Anna Marią Wesołowską, konkursy ogólnopolskie z nagrodami, powstanie lokalnych klubów „Rządy Prawa Wspólna Sprawa”.

Więcej o projekcie>>

Czytaj także: Premier ostrzega, że ustawa o likwidacji Izby Dyscyplinarnej może nie odblokować unijnych funduszy>>