Projekt nowej ustawy o jawności życia publicznego przedstawili minister koordynator służb specjalnych i jego zastępca 23 października ub.r. Przewiduje on przede wszystkim stworzenie jawnego rejestru umów cywilnoprawnych w sektorze publicznym oraz nowy wzór jawnych i jednakowych dla wszystkich zobowiązanych oświadczeń majątkowych. Projekt zakłada też obowiązek prowadzenia jawnego ogłaszanego rejestru umów cywilnoprawnych, m.in. jednostek sektora finansów publicznych.

Projekt reguluje też status sygnalisty, który za informacje o nieprawidłowościach uzyska ochronę zawodową i prawną. Projekt przewiduje nałożenie obowiązku przygotowania i stosowania wewnętrznych procedur antykorupcyjnych w jednostkach sektora publicznego oraz w co najmniej średnich przedsiębiorstwach. Firmy będą miały pół roku na przygotowanie wewnętrznej polityki antykorupcyjnej.

"Od ostatniego posiedzenia komisji, na którym ten projekt był omawiany, nie zaszły żadne istotne zmiany. W dalszym ciągu trwa analizowanie uwag, które na bieżąco, także ze strony samorządów, spływają. Jeśli chodzi o stan pracy na etapie rządowym, po posiedzeniu Komitetu Stałego Rady Ministrów został powołany zespół roboczy, który ma omówić i przy okazji przepracować uwagi, które zostały zgłoszone na etapie uzgodnień przed Komitetem. Dopiero po posiedzeniu tego zespołu będą do projektu wprowadzane jakieś zmiany, nie bardzo istotne, miejmy nadzieję" – mówił Kamionek na posiedzeniu Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.

"Jeżeli chodzi o dalszy tryb procedowanie to oczywiście data, która była w projekcie wyznaczona, czyli 1 marca 2018 ze względu na stan zaawansowania prac nad projektem - no nie wydaje się, żeby mogła być w aktualnym stanie dotrzymana. Niemniej projekt będzie procedowany" – zapowiedział.

"W tej chwili nie potrafimy określić, kiedy dokładnie, daty wejścia w życie tego projekt; niemniej stan prac wskazuje na to, że może to być np. połowa roku" - ocenił Kamionek.

Projekt wymienia 151 funkcji, na których wymagane jest złożenie oświadczenia majątkowego. Z tego jawne mają być oświadczenia majątkowe 98 z tych kategorii osób.

Czwarta wersja tekstu powstała po konsultacjach międzyresortowych przeprowadzonych jeszcze w 2017 r. przed świętami Bożego Narodzenia.

Podczas przedświątecznych konsultacji ministerstwa i urzędy przedstawiły swoje liczne uwagi do projektu. Było ich 569 zarówno do samych zapisów ustawy, jak i uzasadnienia i towarzyszącej projektom przygotowanej ocenie skutków regulacji.(PAP)