Najważniejsze zmiany organizacyjne obowiązujące od 12 listopada 2020 r. dotyczą sposobu przeprowadzania rozpraw i posiedzeń w sprawach cywilnych - rozpoznawanych według przepisów Kodeksu postepowania cywilnego.  

Transmisje odbywać się będą od poniedziałku przy użyciu urządzeń technicznych i oprogramowania, w taki sposób, aby możliwe było przeprowadzenie ich na odległość. Dzięki temu sąd zapewni publiczności udział w rozprawach i posiedzeniach jawnych.

Czytaj także: Coraz mniej rozpraw jawnych w Sądzie Najwyższym>>
 

Nie trzeba jechać do SN

W tym celu wyodrębniona zostanie sala dla publiczności, do której transmitowany będzie obraz i dźwięk z sali rozpraw lub aplikacji do przeprowadzania rozpraw na odległość.

Według Zarządzenia I prezes SN nr 130/2020, transmisje będą dostępne dzięki oprogramowaniu Microsoft Skype for Business, które działa w budynku sądu. A zatem osoby w nich uczestniczące nie muszą przebywać w Kompleksie Urbanistycznym Wymiaru Sprawiedliwości w Warszawie.

Wezwanie on-line

SN przed rozprawą wzywa  adresata do wskazania, w terminie trzech dni, adresu poczty elektronicznej, na który ma zostać wysłana instrukcja dołączenia do rozprawy lub posiedzenia w Microsoft Skype for Business albo złożenia na piśmie oświadczenia, że adresat nie posiada możliwości technicznych uczestniczenia w rozprawie lub posiedzeniu.

Adresat wezwania na rozprawę lub posiedzenia jawnego może wskazać adres poczty elektronicznej, za pośrednictwem poczty elektronicznej na podany adres poczty w domenie sn.pl

Niezwłocznie po otrzymaniu informacji o adresie poczty elektronicznej, na adres ten przesyła się:

  •  link umożliwiający instalację odpowiedniego modułu dodatkowego przeglądarki internetowej typu plug-in, umożliwiającego przeprowadzenie rozprawy lub posiedzenia
  • instrukcję dołączenia do rozprawy lub posiedzenia w Microsoft Skype for Business.

 Jeżeli którakolwiek z osób wezwanych lub zawiadomionych o terminie rozprawy lub posiedzenia jawnego w sprawie cywilnej oświadczy w wyznaczonym terminie, że nie ma możliwości technicznych uczestniczenia w rozprawie lub posiedzeniu, a przeprowadzenie jawnego posiedzenia mogłoby wywołać nadmierne zagrożenie dla zdrowia osób w nich uczestniczących, strony zawiadamia się skierowaniu sprawy na posiedzenie niejawne.

Udział publiczności

Osoby zamierzające wziąć udział w charakterze publiczności w rozprawie lub posiedzeniu jawnym osobiście lub przy użyciu urządzeń technicznych - zgłaszają ten zamiar za pośrednictwem poczty elektronicznej na adres sn@sn.pl lub telefonicznie do sekretariatów wydziału właściwej Izby Sądu Najwyższego najpóźniej na jeden dzień roboczy przed terminem tej rozprawy lub posiedzenia.

W zgłoszeniu wskazuje się sygnaturę akt sprawy, w której wyznaczono rozprawę albo posiedzenie jawne oraz ich termin.

 W oparciu o informacje uzyskane w wyniku zebrania zgłoszeń sekretariaty wydziałów w Izbach Sądu Najwyższego przygotowują karty uprawniające do wejścia na salę.

Karty wstępu wydaje się maksymalnie w takiej liczbie, aby na sali odstępy między osobami uczestniczącymi w rozprawie lub posiedzeniu jawnym w charakterze publiczności były nie mniejsze niż 1,5 m, a na jedną osobę przypadało nie mniej niż 7 m2 powierzchni. Jeżeli liczba zgłoszeń, przekracza maksymalną liczbę kart wstępu, o przydziale karty wstępu zdecyduje kolejność tych zgłoszeń.