Obwieszenie nie wymienia konkretnych stanowisk, na które ma być przeprowadzony konkurs, a jedynie liczbę wakatów do obsadzenia w poszczególnych izbach. To, czy chodzi o stanowisko zajmowane obecnie przez kogoś ze "starych" sędziów, można ustalić jedynie na podstawie wyliczeń uwzględniających wolne stanowiska w SN minus te, na które trwa procedura naboru na podstawie obwieszczenia z 29 czerwca br. W jej ramach Krajowa Rada Sądownictwa wskazała kandydtów do nowych izb oraz na wymienione w obwieszczeniu wakaty w pozostałych izbach.

Czytaj:
KRS wskazała 12 kandydatów do Izby Dyscyplinarnej >>
Manowska i Zaradkiewicz wśród 7 rekomendowanych do Izby Cywilnej SN >>

KRS proponuje 20 kandydatów do Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN >>

Obwieszczenie to nie obejmowało stanowisk zajmowanych przez sędziów, którzy według nowej ustawy mają przejść w stan spoczynku. Stąd spekulacje, czy ta procedura ma dotyczyć etatu zajmowanego przez prof. Małgorzatę Gersdorf. Rzecznik SN sędzia Michał Laskowski mówił parę dni temu, że według jego wyliczeń to obwieszczenie dotyczy także tego etatu.

Teraz potwierdził to prezydencki minister, który wyjaśnił, że w owieszczeniu "są uwzględnione wszystkie te wakujące etaty w związku z przejściem w stan spoczynku sędziów, którzy nie złożyli oświadczenia o chęci dalszego orzekania". - Sędziowie, którzy mają powyżej 65 lat i dalej chcą orzekać, muszą złożyć wniosek o chęci dalszego orzekania. Pani prezes Gersdorf nie chciała dalej orzekać i nie złożyła takiego wniosku. Przepis jest jednoznaczny, po upływie określonego terminu przechodzi w stan spoczynku - powiedział Andrzej Dera.

Czytaj: Przejmują Sąd Najwyższy w marnym stylu >>