- Sprawa nie jest jeszcze przesądzona, ale pojawiła się propozycja, aby na wtorkowym spotkaniu komisarzy omówić temat praworządności w UE - powiedziało cytowane przez PAP źródło unijne. 
Z informacji pochodzących z tego źródła wynika, że wprawdzie dokument w tej sprawie jest podpisany tylko przez wiceprzewodniczącą Komisji Europejskiej Vierę Jourovą, ale był on konsultowany z komisarzem ds. sprawiedliwości Didierem Reyndersem i przewodniczącą KE Ursulą von der Leyen. - Jej gabinet dał zielone światło w tej sprawie - powiedział, zastrzegając anonimowość, jeden z urzędników Komisji.

Według nieoficjalnych informacji, podczas wtorkowego posiedzenia KE może przyjąć wniosek do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej o wydanie zabezpieczenia w procedowanej przez TSUE na wniosek KE sprawie dotyczącej sędziowskich postępowań dyscyplinarnych w Polsce. Jego skutkiem miałby być zamrożenie do czasu wydania wyroku prac Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. 

Rzeczniczka KE Dana Spinant powiedziała, że obecnie w programie spotkania komisarzy zaplanowanym na wtorek nie ma praworządności w Polsce. - Jednak szefowa Komisji Europejskiej może jak zawsze zdecydować o dodatkowych punktach spotkania, które mogą zostać dodane do jego harmonogramu, jeśli zajdzie taka potrzeba - przekazała. Dodała, że w sprawie dotyczącej praworządności dialog z polskim rządem trwa.

Natomiast rzecznik KE Stefan de Keersmaecker wskazał, że KE bardzo dokładnie śledzi wydarzenia w Polsce. - Jeśli zajdzie taka potrzeba, możemy rozważyć wszystkie możliwe opcje, aby zagwarantować poszanowanie dla niezależności systemu sądowniczego w Polsce - zaznaczył.

Czytaj: Szef MSZ jest gotów rozmawiać z wiceszefową KE o praworządności >>
 

W czwartek Parlament Europejski ma przyjąć rezolucję wzywającą Komisję Europejską do zawnioskowania o specjalne środki, tak by Trybunał Sprawiedliwości UE w praktyce zawiesił działanie nowej Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. W sobotę z postulatami zapewnienia niezawisłości polskiego sądownictwa ulicami Warszawy przeszedł marsz środowisk sędziowskich.

Przedmiotem jednej i drugiej debaty będą też zapewne uchwalone w 20 grudnia przez Sejm nowe przepisy m.in. zaostrzające dyscyplinarki wobec sędziów, którymi w środę 15 stycznia ma zająć się Senat. W grudniu Komisja Europejska zwróciła się w liście do prezydenta, premiera, marszałków Sejmu i Senatu o wstrzymanie prac nad projektem ustawy dotyczącym sądów do czasu przeprowadzenia konsultacji.