Sędzia w stanie spoczynku Tomasz D. został obwiniony o nadużycia finansowe, z czego czerpał korzyści majątkowe, a także o przekroczenie uprawnień jako funkcjonariusz publiczny.

Jako zastępca prezesa wojskowego sądu garnizonowego umyślnie działał na szkodę interesu publicznego przez sześć lat (od 1998 do 2003 r.). Nie posiadając żadnych uprawnień do zatwierdzenia do wypłaty jakichkolwiek dokumentów księgowych, zatwierdził własnoręcznym podpisem na fakturach. Zostało to potwierdzone prawomocnym wyrokiem karnym.

Według zastępcy rzecznika dyscyplinarnego sędziów zachowanie to wypełniało przewinienia określone w art. 107 par. 1 i 2 ustawy Prawo o ustroju sądów powszechnych, tj rażące złamanie prawa. Było też przestępstwem przywłaszczenia z art. 284 k.k. i nadużycia uprawnień z art. 231 k.k., za co grozi kara do pięciu lat pozbawienia wolności.

Zobacz również: Od kiedy będzie biec bieg przedawnienia karalności czynów

 

Winny przestępstwa

Sąd Najwyższy jako sąd II instancji 12 grudnia br. na rozprawie orzekł winę sędziego Tomasza D. i orzekł wobec niego karę najsurowszą z możliwych: pozbawienia stanu spoczynku i uposażenia sędziowskiego. A co za tym idzie Tomasz D. będzie mógł korzystać z mniej korzystnej emerytury ZUS-owskiej.

W pierwszej kolejności SN rozważał kwestię przedawnienia karalności. Ostatni czyn miał miejsce w maju 2003 roku – stwierdził sędzia sprawozdawca Marek Siwek. – Zastępca rzecznika wskazał na potrzebę umorzenia postępowania, wywodząc z faktu zatarcia skazania wynikającego z wyroku sądu karnego, który orzekał w tej sprawie.

SN nie podzielił tego stanowiska, gdyż w postanowieniu z 4 stycznia 2011 roku (sygn. akt SDI 29/10) wskazano, że fakt zatarcia z mocy prawa skazania przez sąd karny za czyn będący przestępstwem o znamionach tożsamych z przewinieniem dyscyplinarnym nie tworzy innej okoliczności wyłączającej ściganie. Odpowiedzialność dyscyplinarna za czyn stanowiący naruszenie godności sprawowanego urzędu oraz będący jednocześnie przestępstwem, następuje równolegle do odpowiedzialności karnej i zrealizowanie tej ostatniej wcale nie zamyka drogi do procesu dyscyplinarnego.

Czytaj w LEX: Katalog kar oraz zasady ich wymiaru w postępowaniu dyscyplinarnym wobec sędziów i asesorów sądowych oraz sędziów w stanie spoczynku >

 

Zatarcie skazania i przedawnienie

W tej sprawie doszło do skazania sędziego, a ponadto orzeczono wobec D. karę zawieszającą i doszło do zatarcia skazania po sześciu miesiącach próby.

Jak wskazał SN w postanowieniu, ta okoliczność nie wyłącza skazania. – Przedawnienie karalności nie następuje jednak w chwili zatarcia skazania, gdyż postępowanie dyscyplinarne kieruje się innymi regułami niż postępowanie karne.

Czytaj też w LEX: Krajnik Szymon, Przedawnienie karalności przewinienia dyscyplinarnego zawierającego znamiona przestępstwa a zasada samodzielności jurysdykcyjnej sądu dyscyplinarnego >

- Kwestie przedawnienia zawsze rozważa się oddzielnie względem deliktu dyscyplinarnego i przestępstwa. Przy czym zważywszy na art. 108 par. 4 ustawy o ustroju sądów po upływie pięciu lat od chwili popełnienia czynu nie można wszcząć postępowania dyscyplinarnego, ale jeżeli jednak przewinienie dyscyplinarne zawiera znamiona przestępstwa, przedawnienie dyscyplinarne nie może nastąpić wcześniej niż przedawnienie przewidziane w przepisach kodeksu karnego.

A w wypadku popełnionych przez sędziego Tomasza D. przestępstw przedawnienie następuje po 15 latach. Chociaż nie biegło w czasie prowadzenia procesu przez Sąd Najwyższy. Ustawa każe zatem stosować przepisy właściwe dla przestępstw.

Czytaj w LEX: Odpowiedzialność dyscyplinarna sędziów i asesorów sądowych >

SN stwierdził , że do przedawnienia nie doszło, w związku z tym, że od 3 sierpnia 2005 r. termin przedawnienia karalności takiego czynu wynosił 15 lat i został przedłużony o pięć lat.

Do przedawnienia doszłoby więc 31 maja 2023 r., gdyby nie par. 5 art. 108 Prawa o ustroju sądów wprowadzony 3 kwietnia 2018 r. Stanowi on, że przedawnienie dyscyplinarne nie biegnie w czasie postępowania dyscyplinarnego, począwszy od dnia złożenia wniosku do sądu dyscyplinarnego do dnia prawomocnego zakończenia postępowania dyscyplinarnego.

Wyrok Izby Odpowiedzialności Zawodowej SN z 12 grudnia 2023 r. , sygn. akt I ZKS 23/22

Zobacz też linię orzeczniczą: Wykładnia pojęcia oczywistej i rażącej obrazy przepisów prawa przez sędziego lub prokuratora​ >