Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych uzasadnia swoją decyzję tym, że z tych informacji wynika, iż zarówno Ministerstwo Sprawiedliwościowi, jak i KRS  mogły gromadzić i przetwarzać  dane osobowe bliżej nieokreślonej grupy sędziów, a także  ich rodzin i bliskich,  i udostępnić je osobom trzecim.

Czytaj: Hejt przeciw sędziom - dymisja wiceministra Piebiaka>>

 


PUODO pyta MS i KRS o udostępnianie danych 

Zwrócił się też do Krajowej Rady Sądownictwa i do Ministerstwa Sprawiedliwości o udzielenie informacji, czy podjęte zostały działania ukierunkowane na ewentualne zgłoszenie mu naruszenia ochrony danych osobowych przez te instytucje.

- Od uzyskanych odpowiedzi będą zależały dalsze czynności w tej sprawie - napisał. 

Czytaj w LEX: Reforma KPC - przepisy, które wchodzą w życie 21 sierpnia 2019 r. >

W piśmie do ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro pyta, czy w resorcie gromadzone są opisywane w artykule opublikowanym na portalu Onet, dane sędziów i członków ich rodzin oraz osób im bliskich a jeżeli tak, o jaką konkretnie grupę sędziów chodzi, według jakich kryteriów są oni ewentualnie do tej grupy zaliczani, z jakiego źródła lub jakich źródeł pozyskiwane są informacje na ich temat, na jakiej podstawie prawnej, w jakim zakresie (jakie konkretnie kategorie danych i w jakim celu są przetwarzane. 

Czytaj: Sędzia na Facebooku - rzecznik sprawdza, czy to nie przewinienie>>

W poniedziałek, 19 sierpnia, Onet.pl opisał kontakty jakie poprzez media społecznościowe miał z kobietą o imieniu Emilia utrzymywać wiceszef MS Łukasz Piebiak. Kobieta - według publikacji - prywatnie związana z pracownikiem Krajowej Rady Sądownictwa, sędzią który wcześniej pracował w MS, miała anonimowo rozsyłać do mediów i sędziów, kompromitujące materiały. Chodziło m.in. - jak napisał portal - o maile dotyczące sędziego Markiewicza, zawierające plotki, pogłoski i domysły na temat jego życia prywatnego, w tym intymnych kontaktów z kobietami oraz sposobów budowania pozycji w środowisku sędziowskim. 

Kobieta miała przy tym otrzymać ponad 2,5 tys. adresów mailowych.  

Czytaj w LEX:

Odpowiedzialność dyscyplinarna sędziów i asesorów sądowych >

Immunitet sędziego >

Nowe obowiązki pełnomocników procesowych - reforma KPC >