Jak poinformowała rzeczniczka Sądu Apelacyjnego w Lublinie sędzia Barbara du Chateau, sprawy w wydziale cywilnym,  które prowadzone były z udziałem tych sędziów zostały odroczone. Natomiast w wydziale karnym lubelskiego tego sądu dówjka nowych sędziów orzeka. Jak wyjaśniła, był złożony wniosek o wyłączenie ze składu orzekającego jednego z tych sędziów, ale nie został uwzględniony, ponieważ zgodnie z uchwałą SN w sprawach karnych, które już są w toku, postępowania te mają być dokończone z udziałem obecnych składów sędziowskich.

Czytaj:
Sąd Najwyższy: Sędziowie powołani z udziałem nowej KRS nie mogą orzekać>>

SN: Nowi sędziowie nie mogą orzekać; MS: Sąd Najwyższy nie może o tym decydować>>

Sprawy odroczone na wniosek stron

Także w  Sądzie Okręgowym w Lublinie pojawiły się pierwsze wnioski o wyłączenie sędziów w związku z uchwałą SN. Jak poinformowała rzeczniczka tego sądu sędzia Barbara Markowska, w dwóch sprawach w III Wydziale Cywilnym strony złożyły wnioski o wyłączenie sędziów, którzy zostali mianowani przez obecną KRS. - Sprawy zostały odroczone. Wnioski o wyłączenie sędziów zostały przedstawione przewodniczącej wydziału, celem nadania im biegu, rozpozna je inny wylosowany skład sądu – dodała Markowska.

 


 

Trzy kolejne sprawy odroczone zostały Wydziale II Cywilnym Odwoławczym. - W odroczeniu powołano się na treść uchwały Sądu Najwyższego – dodała Markowska. O odroczeniu w tych sprawach zdecydowali w tym przypadku sędziowie po naradach. - Odroczono je z uwagi na potrzebę zapoznania się motywami uchwały SN. Wyznaczono kolejne terminy – zaznaczyła rzeczniczka.

Wstrzymują się i czekają na uzasadnienie

W Sądzie Apelacyjnym w Rzeszowie, jest trzech sędziów mianowanych przez obecną KRS: dwóch z wydziału pracy i ubezpieczeń społecznych oraz jeden z wydziału cywilnego. - Podjęli oni decyzję, że wstrzymują się od orzekania do czasu opublikowania pisemnego uzasadnienia uchwały Sądu Najwyższego - poinformował prezes tego sądu sędzia Marek Klimczak.
Podobnie jest w Sądzie Okręgowym w Tarnobrzegu, gdzie jest jeden sędzia mianowany przez obecny skład KRS. Rzecznik tego sądu sędzia Marek Nowak powiedział, że sędzia ten sam podejmie decyzję po zapoznaniu się z pisemnym uzasadnieniem uchwały.
Natomiast w Sądzie Rejonowym w Rzeszowie, gdzie jest pięciu sędziów mianowanych przez obecną KRS, w stosunku do dwóch, którzy są z wydziału karnego, prezes zdecydował o wyłączeniu ich z losowań do nowych spraw. Podkreślił, że sprawy, które już są w toku są kontynuowane bez zakłóceń. - Jest to czysto pragmatyczna decyzja, ponieważ nie jest znane uzasadnienie tej uchwały (SN) i ci sędziowie mieliby trudność jak się zachować, a także żeby nie narażać ludzi, np. co do których są wnioski aresztowe albo toczące się procesy, na niepewność rozstrzygnięcia” – wyjaśnił prezes tego sądu.

Czytaj także: SN: Izba Dyscyplinarna jednak nie orzeka>>

W Łodzi prezes SO zmienia zarządzenie

Prezes wstrzymuje, przełożony anuluje

Natomiast w Łodzi prezes Sądu Okręgowego w Łodzi uchylił we wtorek zarządzenie prezesa Sądu Rejonowego dla Łodzi-Śródmieścia w Łodzi, który dzień wcześniej wstrzymał przydział nowych spraw do referatu jednego z sędziów. Według prezesa S.O. wcześniejsza decyzja była niezgodna z obowiązującymi przepisami.
Jak poinformowała rzeczniczka Sądu Okręgowego, sędzia Monika Pawłowska-Radzimierska, prezes SO powołał się w swoim zarządzeniu na paragrafy dotyczące sposobu przydzielania spraw, jak również wskazujące, w jakich sytuacjach prezes sądu może ingerować w ich przydzielanie. Według rzeczniczki zarządzenie oznacza, że do referatu sędziego Kluski będą przydzielane nowe sprawy, natomiast - jak podkreśliła - to do sądu należy, czy rozpoznaje sprawy, czy będzie wydawał orzeczenia, odraczał, zawieszał wyrokował. - Jakakolwiek decyzja należy do tego sędziego - dodała.