W związku z wszczętymi postępowaniami dyscyplinarnymi wobec prokuratora Małgorzaty Mróz, Prokuratura Regionalna w Szczecinie skierowała wnioski o uchylenie immunitetów. Ponadto Prokurator Okręgowy w Warszawie podjął decyzję o zawieszeniu prokurator w czynnościach służbowych na sześć miesięcy. I przez pół roku istotnie obwiniona była zawieszona. Od maja br. jednak prokurator Mróz wróciła do pracy, choć została odwołana z funkcji Zastępcy Prokuratora Rejonowego Warszawa-Żoliborz w Warszawie.

Zarzut ujawnienia danych

Zarzut brzmi: od dnia 7 lipca 2020 r. do 9 lipca 2020 r. w Warszawie, w celu osiągnięcia korzyści osobistej, wyrażającej się w uzyskaniu dla swojej dalszej działalności publicznej przychylności osoby, pełniącej istotne funkcje publiczne na szczeblu samorządowym i politycznym, ubiegającej się w ówczesnym czasie o wybór na Prezydenta RP zobowiązana do zachowania w tajemnicy - nie dopełniła swoich obowiązków służbowych.

Chodziło o uzyskanie informacji ze śledztwa w sprawie dwóch wypadków komunikacyjnych, które zdarzyły się w Warszawie. Doszło do nich w 2020 r., gdy autobus spadł z mostu im. Grota-Roweckiego. Jedna osoba zginęła. Kierowca został oskarżony o prowadzenie pojazdu po zażyciu narkotyków.  - Część opinii publicznej za brak skutecznego nadzoru nad realizacją przewozów obwiniała prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego, równocześnie kandydata na urząd prezydenta kraju - przypomina prokuratura. 

Drugi wypadek autobusu w Warszawie miał miejsce 7 lipca 2020 roku przy ul. Klaudyny. - Kwestia ewentualnego pozostawania przez kierowcę pod wpływem substancji odurzających stała się przedmiotem zainteresowania opinii publicznej - czytamy w komunikacie. 

To właśnie w takich okolicznościach dyrektor w stołecznym ratuszu, wykorzystując swoją znajomość z prokurator Ewą W. chciał uzyskać informację z badań toksykologicznych kierowców. Ewa W. spytała Małgorzatę Mróz w tej sprawie, a obwiniona miała – według prokuratury - udzielić takich informacji.

Oddalenie wniosku prokuratora

Sąd Dyscyplinarny przy Prokuratorze Generalnym w postanowieniu z 23 maja br. wniosku rzecznika dyscyplinarnego o przedłużenie zawieszenia w czynnościach służbowych prokurator Mróz nie uwzględnił. W tej sytuacji odwołanie tego postanowienia złożył rzecznik odpowiedzialności dyscyplinarnej.

Warto dodać, że Sąd Najwyższy nieprawomocnie także odmówił uchylenia immunitetu, zażalenie prokuratury nie zostało zakończone.

- Sąd kontroluje decyzję przełożonego prokuratora i uznaje, że nie doszło do wystąpienia szczególnego, uzasadnionego przypadku. Postępowanie karne, podobnie jak i dyscyplinarne toczyło się, ale nie zostało zakończone. Postępowanie obwinionej nie wskazuje na konieczność odsunięcia prokurator Mróz od obowiązków – stwierdził SN.

Izba Odpowiedzialności Zawodowej SN 8 listopada br. odmówiła przedłużenia zawieszenia. Według sędziego sprawozdawcy Wiesława Kozielewicza, prezesa Izby, zawieszenie takie jest daleko idącą ingerencją w prawa pracownicze i prawa do wykonywania służby.

Orzeczenie jest prawomocne i nie podlega zaskarżeniu.

Postanowienie IOZ SN z 8 listopada 2023 r., sygn. akt II ZIZ 63/23

Zobacz również: Prokurator nie zniesławiła swojej szefowej - wyrok SN