Prokurator Grzegorz T. z Sądu Rejonowego w Zawierciu został obwiniony o nieumyślne potrącenie kobiety przechodzącej prawidłowo po pasach (art. 177 par. 1 k.k.). Według tego przepisu nieumyślne spowodowanie wypadku drogowego zagrożone jest karą do trzech lat pozbawienia wolności.

Zdarzenie miało miejsce w mieście, w grudniu 2022 r., w godzinach popołudniowych, gdy się już ściemniało. Prokurator za późno rozpoczął hamownie, a w wyniku zderzenia z autem Wanda W. doznała kilku obrażeń, wymagających leczenia przez ponad siedem dni.

Zdarzenie to potwierdzili naoczni świadkowie, a także biegli lekarze, w tym radiolog. Kobieta doznała urazu czaszki i stawu biodrowego.

Czytaj też: SN: Sędzia nie zatrzymał się przed pasami - prosi o odebranie mu immunitetu

W związku z tymi wydarzeniami Prokurator Okręgowy w Gliwicach Krzysztof Skiba wniósł do Sądu Najwyższego wniosek o zezwolenie na pociągnięcie prokuratora T. do odpowiedzialności karnej. Dlatego przy zbliżaniu się do pasów, każdy kierowca powinien zwolnić auto i zachować szczególną ostrożność.

Czytaj w LEX: Janeczek Tomasz, Roch Adam, Odpowiedzialność karna, odpowiedzialność za wykroczenia oraz zawieszenie w czynnościach prokuratora w świetle Prawa o prokuraturze >

Uchylenie immunitetu

Sąd Najwyższy w Izbie Odpowiedzialności Zawodowej na posiedzeniu 31 października br. podjął uchwałę zezwalającą na uchylenie prokuratorowi T. immunitetu i pociągnięcie go do odpowiedzialności karnej.

Jak uzasadniał sędzia sprawozdawca Marek Dobrowolski, zachodzi prawdopodobieństwo popełnienia przestępstwa przez obwinionego, gdyż nie zastosował się on do przepisu ustawy Prawo o ruchu drogowym, nakazującego obserwację przejścia dla pieszych. Grzegorz T. przeoczył wejście kobiety na pasy. W wyniku wypadku poszkodowana kobieta doznała ran tłuczonych głowy, co spowodowało wystąpienie krwiaka.

- Wersja wydarzeń przedstawiona przez wnioskodawcę uprawdopodabnia popełnienie przestępstwa – powiedział sędzia Dobrowolski. – Z tym, że zezwolenie na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej nie przesądza o popełnieniu czynu zakazanego – dodał sędzia sprawozdawca.

Wypadek drogowy nie wynikał z nadużycia alkoholu czy narkotyków, lecz był wynikiem lekkomyślności albo niedbalstwa. A weryfikacja dokumentacji prowadzi SN do wniosku, że zebrany materiał dowodowy jest kompletny.

Jest zasada, że prokurator nie może być pociągnięty do odpowiedzialności karnej ani tymczasowo aresztowany bez zezwolenia sądu dyscyplinarnego, a zatrzymany - bez zgody przełożonego dyscyplinarnego. Według art. 135 ust. 5 ustawy Prawo o Prokuraturze, sąd dyscyplinarny wydaje uchwałę zezwalającą na pociągnięcie prokuratora do odpowiedzialności karnej oraz uchwałę zezwalającą na tymczasowe aresztowanie prokuratora, jeżeli zachodzi dostatecznie uzasadnione podejrzenie popełnienia przez niego przestępstwa. Sąd dyscyplinarny rozpoznaje wniosek na posiedzeniu w terminie 14 dni od dnia jego otrzymania.

Czytaj w LEX: Immunitet prokuratora >

Sąd dyscyplinarny orzeka na podstawie wniosku i dowodów załączonych przez wnioskodawcę, a w szczególnie uzasadnionych przypadkach może przeprowadzić inne dowody.

Uchwała Izby Odpowiedzialności Zawodowej z 31 października 2023 r., sygn. akt I ZI 54/23

 

Przedsprzedaż