Krajowa Rada Sądownictwa zaskarżyła do Trybunału m.in. okresowe oceny pracy sędziów i osobny pion administracyjnych pracowników sądów. Członkowie Rady już wcześniej komentowali, że Jak podkreśla KRS, Prawo o ustroju sądów powszechnych to ustawa ustrojowa, więc - w myśl regulaminu Sejmu - pierwsze czytanie powinno odbyć się na forum całego Sejmu. W skardze do TK, podniesiono naruszenie przez ustawę konstytucyjnej zasady trójpodziału władzy, co miało nastąpić przez "rozszerzenie kompetencji nadzorczych" ministra sprawiedliwości nad sądami, przy jednoczesnym pozbawieniu prezesów sądów do sprawowania nadzoru administracyjnego nad działalnością sądów.
Oceny sędziów
Nowela Prawa o ustroju sądów powszechnych, która ma wejść w całości w życie w marcu, dotyczy m.in. zmiany systemu oceniania sędziów i prokuratorów, wzmocnienia pozycji prezesów sądów apelacyjnych i zmian w strukturze organizacyjnej sądów. Do struktur sądownictwa został wprowadzony też dyrektor - tzw. menedżer sądowy. Menedżer-zarządca sądu ma odpowiadać za kadrę niesędziowską i infrastrukturę sądów. Chodzi o to, aby uwolnić sędziów i prezesów sądów od obowiązków administracyjnych. Zgodnie z planami przepisy o dyrektorach sądów miałyby wejść w życie dopiero od początku 2013 r. Rok 2012 miałby być natomiast poświęcony na przygotowanie się sądów do tych zmian. Uregulowania dotyczące kompetencji prezesa sądu wobec dyrektora sądu także zostały zaskarżone przez KRS. Według Rady one także godzą w konstytucyjną zasadę trójpodziału władzy. Kwestionowane są też wprowadzone przez ustawę zasady dotyczące możliwości odwołania dyrektora sądu przez prezesa. W skardze do TK Rada uznała, że niedookreślenie zasad "planu indywidualnego rozwoju sędziego", na podstawie których dokonywane są okresowe oceny pracy sędziów, przewidziane przez nowelizację ustawy, naruszyły konstytucyjną zasadę niezawisłości sędziowskiej.
Tryb rozpatrywania skargi
Sprawa po nadaniu biegu skardze - rozpocznie jej rozpatrywanie. Zwróci się do Sejmu i Prokuratury Generalnej o zajęcie stanowiska co do skargi i będzie ją analizować. Nie wiadomo, czy i kiedy będzie rozpatrzona przez Trybunał. Inny wniosek w sprawie tej samej nowelizacji zapowiada także Związek Zawodowy Prokuratorów i Pracowników Prokuratury (ZZPiPP). Prokuratorzy swoją skargę mają skonsultować ze Stowarzyszeniem Sędziów Polskich "Iustitia". Stowarzyszenie sędziów, zgodnie z prawem, samodzielnie nie może złożyć wniosku do TK.
Wydziałów rodzinnych może nie być
Zmiany w nowelizacji dotyczą także struktury sądów. Wprowadzona została zasada, że w sądach będą wydziały karne i cywilne, zaś wydziały rodzinne czy pracy - już tylko można będzie utworzyć, jeśli na danym terenie jest takie zapotrzebowanie. Wydziały, które zostaną uznane za zbyt małe lub nieefektywne, mają być zlikwidowane. Resort sprawiedliwości wyjaśniał, że zmiany w ustroju sądów nie przewidują automatycznej likwidacji wydziałów rodzinnych.
KRS to konstytucyjny organ mający za zadanie stać na straży niezależności sądów i niezawisłości sędziów - w imieniu wymiaru sprawiedliwości ma prawo występować do Trybunału. Rada liczy 25 członków: sędziów sądów powszechnych, wojskowych, Sądu Najwyższego; z urzędu jej członkami są też: minister sprawiedliwości, I prezes SN i prezes NSA, a także czterech posłów, dwóch senatorów i przedstawiciel prezydenta RP.