W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie ministra sprawiedliwości w sprawie oceny pracy i opracowania indywidualnego planu rozwoju zawodowego sędziego.
Rozporządzenie określa kryteria oceny, szczegółowy sposób oceny pracy sędziego, a także sposób opracowywania indywidualnego planu rozwoju zawodowego sędziego.
Oceny pracy sędziego dokonuje prezes sądu na podstawie opinii sporządzanych przez sędziego wizytatora. Przy dokonywaniu oceny pracy sędziego uwzględnia się rodzaj i stopień zawiłości przydzielonych sędziemu spraw lub powierzonych zadań bądź funkcji, obciążenie pracą oraz warunki pracy w całym okresie objętym oceną.
Oceny pracy sędziego dokonuje się w ramach wizytacji wydziału, w którym sędzia orzeka lub przez co najmniej rok orzekał w okresie objętym wizytacją.
Jeżeli zgodnie z podziałem czynności sędzia orzeka w więcej niż jednym wydziale, oceny jego pracy dokonuje się w ramach prowadzonych wizytacji każdego z wydziałów.
Opinia sędziego wizytatora o pracy sędziego jest sporządzana w ramach wizytacji na podstawie badania nie mniej niż pięciu wybranych akt obejmujących różne kategorie spraw rozpoznawanych w okresie objętym oceną zakończonych co do istoty, w których sporządzono uzasadnienie, oraz nie mniej niż pięciu spraw nie zakończonych, które najdłużej znajdują się w referacie sędziego, ponadto wszystkich tych, w których stwierdzono przewlekłość postępowania. Ponadto podstawa oceny są 
dane statystyczne przedstawiające liczbę spraw poszczególnych kategorii przydzielonych do rozpoznania, ujęcia wyników za okres objęty oceną, w tym ze wskazaniem spraw zakończonych, pozostających w biegu, nadto liczby i terminowości sporządzonych uzasadnień, z jednoczesnym porównaniem tych danych do pracy pozostałych sędziów wydziału.
Do oceny sędziego niezbędna jest informacja o warunkach pracy sędziego, przydzielonym personelu pomocniczym, okolicznościach utrudniających pracę, bądź skutkujących zwiększonym obciążeniem.
Informacja o wytkniętych uchybieniach, zwróconych uwagach, zakończonych postępowaniach dyscyplinarnych i zasadnych także będzie miała znaczenie.
Sędzia wizytator sporządza opinię o pracy sędziego dotyczącą statystycznego ujęcia wyników pracy,
liczby wyznaczonych sesji i wykorzystania czasu sesyjnego, sposobu formułowania wypowiedzi przy wydawaniu i uzasadnianiu orzeczeń, metodyki pracy, kultury urzędowania w zakresie organizacji pracy oraz dotychczasowego procesu doskonalenia zawodowego.
W terminie dwóch tygodni od zapoznania się z oceną swojej pracy, sędzia ma prawo zgłosić do tej oceny pisemne uwagi wraz z uzasadnieniem, a ponadto pisemne propozycje do indywidualnego planu rozwoju zawodowego.
Rozporządzenie wchodzi w życie 1 stycznia 2012 r.

Podstawa: Dz.U. nr 1455, z 2012 r.