Medale Wolności Słowa przyznaje Fundacja Grand Press w trosce o promowanie mądrych słów w przestrzeni społecznej i wybitnych osób je głoszących. Wyróżnienie to wspiera dojrzałą debatę publiczną oraz standardy wolności słowa w Polsce.

Przekraczanie granic

W przedmowie do wydanej przez Wolters Kluwer książki: „Ewa Łętowska – bibliografia i orzecznictwo z jej udziałem”, dr Aneta Wiewiórowska-Domagalska stwierdza, że twórczość Ewy Łętowskiej to przede wszystkim badanie i przekraczanie granicy pomiędzy tym jak jest, i jak powinno być.

Czytaj też: Prof. Łętowska: A nie mówiłam? Każdy sędzia ma badać zgodność prawa z konstytucją

W wywiadzie dla serwisu Prawo.pl prof. Łętowska stwierdziła: dla mnie prawo nie jest tekstem, prawo jest mechanizmem. A mechanizm do czegoś służy, nie tylko żeby się kręcił. W opinii prof. Łętowskiej, słabość prawa jest też czasem skutkiem różnych kompromisów politycznych, gdy każda ze stron procesu legislacyjnego "obładuje" jakąś koncepcję swoimi pomysłami. "Wtedy to prawo jest tak obciążone, że nie daje rady tego udźwignąć.  Pisząc o prawie, autorzy zazwyczaj koncentrują się na tym, co i jak. To „dlaczego” czasem jest w tle, a według mnie ono jest bardzo istotne. Sądzę, że w tym opublikowanym przeglądzie widać, że mnie to „dlaczego” dręczy. Bo jeżeli coś nie działa, to pierwsze pytanie powinno być: dlaczego?” - mówiła.


Trudne pytania 
 

Profesor lubi wykładać o dysfunkcjach prawa i ich wpływie na role jakich pełnienia oczekuje się od prawników. "Dlaczego jako prawnik mam złe samopoczucie?” – taki tytuł mowy na Uniwersytecie Warszawskim wybrała pierwsza Rzecznik Praw Obywatelskich w Polsce, doktor honoris causa tego uniwersytetu.

Jest wybitną znawczynią prawa cywilnego, konstytucyjnego, administracyjnego oraz praw człowieka, autorką ponad 500 monografii i artykułów zarówno naukowych, jak i popularyzatorskich z zakresu prawa.

Orzekała jako sędzia Naczelnego Sądu Administracyjnego i sędzia Trybunału Konstytucyjnego. Należy do Polskiej Akademii Nauk, Rady Naukowej Instytutu Nauk Prawnych PAN, Polskiej Akademii Umiejętności oraz Académie internationale de droit comparé.

Prof. Ewa Łętowska angażuje się również w sprawy społeczeństwa obywatelskiego. Brała udział w pracach Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, International Human Rights Council, Carter Center oraz European Foundation of Human Rights.

Została odznaczona Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą. Trzykrotnie wyróżniona tytułem doktora honoris causa – w 2016 roku na Uniwersytecie Warszawskim, wcześniej na Uniwersytecie Gdańskim (2008 r.) oraz Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie (2009 r.).