To już tradycja, że w każdą ostatnią sobotę listopada notariusze organizują dni otwarte. Co roku kładą przy tym nacisk na nieco inne tematy. Ale - jak podkreślają - pytać można o wszystkie kwestie prawne. Podczas tegorocznej edycji - 24 listopada - rozdawane będą też specjalne ulotki z informacjami kiedy nie trzeba pójść do sądu, a wystarczy do notariusza oraz jakie czynności powinny być dokonane w formie notarialnej. 

Czekaj: Notariusze - trzeba zablokować lichwiarskie umowy>>

Bezpieczeństwo umów to podstawa 

Ideą Dnia Otwartego Notariatu - jak podkreślają notariusze - jest zwiększanie świadomości prawnej obywateli. Przyznają, że nadal jest ona niewielka a nieznajomość prawa i swoich praw prowadzi często do poważnych i nieodwracalnych skutków. 

Także temat 9. edycji jest nieprzypadkowy.  

 


 - Podstawa jest taka, trzeba znać swoje prawa, pytać i dopytywać żeby nie popełnić błędu. Jest dużo czynności prawnych, które można zrobić u notariusza, ale nie trzeba. Notariusz daje jednak pewność bezpieczeństwa. Jeśli z kolei decydujemy się zrobić coś sami, warto upewnić się jak to zrobić dobrze. Przykład? Choćby testament. Musi odpowiadać wymogom formalny a nie każdy wie, że to oznacza iż musi być własnoręcznie spisany, nie na komputerze. W Polsce nie obowiązują też np. testamenty wspólne - czyli jeśli małżonkowie wspólnie taki testament spiszą - nie będzie ważny - mówi notariusz Lech Borzemski, ogólnopolski koordynator Dnia. 

I dodaje, że istotne jest to m.in. przy różnego rodzaju umowach dotyczących naszego majątku. - Przed podjęciem takich decyzji warto skorzystać z porady specjalisty – notariusza, który wyjaśni konsekwencje wszystkich możliwych rozwiązań prawnych - zaznacza. 

Notariusze będą w sobotę wyjaśniać jak odpowiednio zabezpieczyć się przy zawieraniu umowy darowizny, umowy dożywocia lub zmiany, jak najkorzystniej uregulować stosunki majątkowe w małżeństwie czy przejść przez procedury związane z dziedziczeniem. 

Czekaj: Podział majątku przed rozwodem? Coraz częściej do notariusza>>

- Tradycją Dnia Otwartego Notariatu jest też możliwość porozmawiania o wszystkich czynnościach dokonywanych w kancelariach notarialnych i leżących w kompetencjach notariuszy - zapewnia Borzemski. 

19 miast, kilkuset notariuszy

W tym roku notariusze spotkają się z mieszkańcami 19 miast: w Białymstoku - ul. M. Skłodowskiej-Curie 2, Bydgoszczy - Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1, Plac Wolności 9, Gdańsku - Urząd Miejski w Gdańsku, ul. Nowe Ogrody 8/12, sala nr 107, Jeleniej Górze - Centrum Handlowe NOWY RYNEK, ul. Podwale 25,     Katowicach - Obiekt Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego, ul. Jordana 18, I piętro, Krakowie - Hotel Pałac Bonerowski, ul. Św. Jana 1,     Legnicy - Galeria Piastów, ul. Najświętszej Marii Panny 9, Lublinie - Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. H. Łopacińskiego, ul. Prezydenta Gabriela Narutowicza 4, Łodzi - Izba Notarialna, ul. Narutowicza 119A, Mielcu - Samorządowe Centrum Kultury, al. Niepodległości 7, Olsztynie - NOT, Plac Konsulatu Polskiego 1, Opolu - Miejska Biblioteka Publiczna im. Jana Pawła II, ul. Minorytów 4, Piotrkowie Trybunalskim - Miejska Biblioteka Publiczna im. A. Próchnika, ul. Jerozolimska 29, Poznaniu - Wielkopolska Izba Rzemieślnicza, al. Niepodległości 2, Szczecinie - Hotel Rycerski, ul. Potulicka 1a, Toruniu -Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu, Wały gen. Sikorskiego 13, Warszawie - Hotel Gromada, Plac Powstańców Warszawy 2, Wrocławiu - Budynek Starej Giełdy, Plac Solny 16 i Zamościu - Urząd Miasta Zamościa, ul. Wielki Rynek 13. 

Spotkania organizowane będą nie w kancelariach, a w miejscach publicznych. Notariusze nie będą mogli się podczas nich promować, ani też rozdawać wizytówek. W wydarzeniu ma wziąć udział ok. 200 notariuszy.

Jak przyznają, w ubiegłych latach dni otwarte cieszyły się tak dużym zainteresowaniem, że w niektórych miejscach wprowadzono bloczki kolejkowe. 

 


Sąd czasem nie jest konieczny

W broszurach przygotowanych przez notariuszy wymieniono m.in. czynności prawne, które mogą być dokonane u notariusza a nie muszą w sądzie. Jak podkreśla Borzemski to przede wszystkim oszczędzanie czasu. Jest jednak i warunek - podstawą jest zgoda stron, spór oznacza, że sprawa musi trafić do sądu. 

O jakie czynności chodzi? Przeniesienie własności nieruchomości, prawa użytkowania wieczystego gruntu, działy spadku, podziały majątku wspólnego, niechciane długi spadkowe, zrzeczenie się dziedziczenia, małżeńskie umowy majątkowe i przedwstępne umowy w sprzedaży. 

- W naszych broszurach te problemy są zasygnalizowane. Nie jest wszystko dokładnie opisane. Ale chcemy także na te tematy rozmawiać - mówi notariusz. 

I przypomina, że podstawą korzystania z pomocy czy usług notariusza jest pytanie go o wszystko czego nie rozumiemy i nie zatajanie żadnych okoliczności związanych ze sprawą.