Czytaj: KRS przekazała prezydentowi pierwszą listę kandydatów do SN >>

Zdaniem sędziego Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku prezydent powinien wstrzymać się z nominacjami także z powodu wątpliwości co do kwalifikacji zawodowych i etycznych części kandydatów.

Czytaj: Wiceszef KRS widzi "pewne niedoskonałości" w naborze kandydatów do SN >>

W wywiadzie opublikowanym w czwartek na portalu RMF24 Hermeliński stwierdził, że skoro kandydaci do SN "są tacy, jacy są, i wiele osób uważa, że w ogóle nie powinni być kandydatami, a tym bardziej sędziami SN, to teraz cała nadzieja jest w prezydencie, że niektóre kandydatury nie zostaną przez niego zaakceptowane".

Czytaj: Sędzia Markiewicz: Przed odwołaniami prezydent nie powoła sędziów SN >>

Jego zaniem paradoksalnie sytuacja się odwróciła. - KRS przepuściła wielu kandydatów, którzy, tak jak czytam, w ogóle się nie nadają, a prezydent ma za zadanie ich odrzucić - dodał Hermeliński.

Szef PKW ocenił też, że "KRS została powołana w sposób niewłaściwy".  - Nie potrafię tego zaakceptować, bo dla mnie to ewidentne naruszenie konstytucji, co może skutkować podważaniem decyzji, które podejmuje, także weryfikując kandydatów do SN, przedstawiając ich prezydentowi. To potem może skutkować podważaniem wyroków wydawanych przez sędziów wyłonionych przez KRS. I to jest problem, bo trudno będzie powiedzieć, czy wyrok wydany przez takiego sędziego jest nieważny. A takich wyroków będzie coraz więcej, mogą ich być setki, tysiące - mówił Wojciech Hermeliński.

Czytaj:
KRS wskazała 12 kandydatów do Izby Dyscyplinarnej >>
Manowska i Zaradkiewicz wśród 7 rekomendowanych do Izby Cywilnej SN >>

KRS proponuje 20 kandydatów do Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN >>