Dostawcą technologicznym tego rozwiązania będzie właśnie Wolters Kluwer Polska. - Priorytetem Naczelnej Rady Adwokackiej w obecnej kadencji jest m.in. cyfryzacja Adwokatury. A jednym z najważniejszych i kluczowym dla procesu cyfryzacji Adwokatury elementem jest cyfryzacja indywidualnych kancelarii adwokackich. Do tego potrzebne są odpowiednie narzędzia – zbudowane z wiarygodnym partnerem, który gwarantuje dostarczenie rozwiązań wspierających pracę adwokatów i aplikantów adwokackich - mówi Przemysław Rosati, prezes Naczelnej Rady Adwokackiej.

Włodzimierz Albin, prezes Wolters Kluwer Polska dodaje, że od cyfryzacji zawodu prawnika nie ma już odwrotu. - Cieszę się, że wspólnie z Naczelną Radą Adwokacką będziemy mogli wesprzeć cyfryzację praktyki zawodowej adwokatek i adwokatów. Od lat dostarczamy rozwiązania, które czynią pracę prawników wydajniejszą, bezpieczniejszą, ale przede wszystkim wygodniejszą. Nie mam wątpliwości, że efekty projektu realizowanego we współpracy z Naczelną Radą Adwokacką docenią także klienci korzystający z usług kancelarii adwokackich - powiedział.

Czytaj:

Służbowe skrzynki na adwokackich serwerach mają lepiej chronić klientów>>

Rosati: Nie analogowa a cyfrowa - NRA stawia na zmianę Adwokatury >>

Cel - usprawnienie prowadzenia kancelarii

- Konieczne jest uproszczenie, usprawnienie i zoptymalizowanie szeregu zdań związanych z prowadzeniem kancelarii, a przy tym integracja i sprawna komunikacja z klientem, wymiarem sprawiedliwości i samorządem adwokackim - wskazuje prezes Rosati.

Dzięki współpracy z Wolters Kluwer Polska Adwokatura ma wkrótce przedstawić swoim członkom narzędzie do zarządzania pracą kancelarii w formie intuicyjnej i łatwej w obsłudze aplikacji. Ma ona zapewnić mobilność, bezpieczeństwo dokumentów oraz narzędzia cyfrowe, w tym m.in. integrację z Portalem Informacyjnym Sądów Powszechnych. Funkcjonalności aplikacji zostały określone przez przedstawicieli NRA w taki sposób, aby najlepiej wspierać i usprawnić pracę adwokatów prowadzących własną praktykę.

Zobacz w LEX: Jak założyć własną kancelarię prawną krok po kroku >>

Prezes Rosati podkreśla, że umiejętne wykorzystanie dostępnych rozwiązań technologicznych jest kluczem do podnoszenia efektywności pracy prawników. Jak zapowiada, cyfrowa kancelaria w przyszłości będzie kompatybilna z innymi rozwiązaniami wdrażanymi przez NRA, co stworzy kompletne środowisko pracy i zapewni wygodę w realizacji codziennych obowiązków. - Szczególnie te mniejsze, indywidualne kancelarie, które nie mają wystarczającego zaplecza technologicznego czy finansowego, będą mogły skorzystać na prowadzeniu swojego biznesu dzięki Cyfrowej Kancelarii - dodaje.

Obserwujemy od wielu lat, jak zmienia się rynek i klienci - wiemy, że wykorzystanie narzędzi technologicznych jest kluczem do efektywności. Dlatego niezmiernie cieszę się, że Adwokatura wychodzi temu naprzeciw i chce wspierać adwokatów w cyfrowej transformacji. Szczególnie te mniejsze, indywidualne kancelarie, które nie mają wystarczającego zaplecza technologicznego czy finansowego, będą mogły skorzystać na prowadzeniu swojego biznesu dzięki Cyfrowej Kancelarii – podsumowuje Alicja Pollesch, dyrektor strategiczny Wolters Kluwer Polska, członek zarządu.

Czytaj w LEX: Dofinansowanie rozpoczęcia działalności kancelarii prawnej >>

 


Jeden z priorytetów Adwokatury

Cyfrowa kancelarią to jeden z priorytetów obecnej NRA. Prezes Rosati wyjaśniał w rozmowie z Prawo.pl, że ma to być miejsce, w którym zintegrowany zostanie z jednej strony dostęp do podstawowych narzędzi cyfrowych w zakresie biurowości, jak i rozwiązań umożliwiających prowadzenie spraw klientów z wykorzystaniem możliwości jakie daje świat cyfrowy, a także fakturowanie, integrację z własnymi kalendarzami, portalami sądowymi po system zarządzania dokumentami.

- To będzie też miejsce, w którym docelowo znajdziemy wiele innych narzędzi i funkcji, jak np., e-podpis, dostęp do zewnętrznych dostawców, którzy będą nas wspomagali w zakresie tego, co jest nam na co dzień potrzebne - wskazywał.

Czytaj w LEX: Analiza opłacalności sprawy/rentowności kancelarii >>

 

 

Adwokatura dba też o cyberbezpieczeństwo 

Tu warto przypomnieć, że na początku stycznia br. Naczelna Rada Adwokacka przyjęła standardy dla adwokatów i aplikantów w zakresie cyberbezpieczeństwa. Są to na razie nieobowiązkowe zalecenia, w prostej formule, pogrupowane tematami - dotyczące choćby tego, jak korzystać z różnych haseł do kont, szyfrowania danych czy z określonego oprogramowania.

Zalecenia adresowane są do wszystkich członków samorządu, w tym również prawników zagranicznych i in-house'ów w spółkach. W zaleceniach znalazły się m.in. takie, by nie stosować jednego hasła do kont dostępowych, utrzymywać stałą kontrolę nad wykorzystywanym sprzętem, stosować wygaszacz ekranu zabezpieczony hasłem i choćby "fizyczne" zabezpieczenia dostępu do miejsc przechowywania sprzętu i nośników danych, i oprogramowania antywirusowego. W dobrych praktykach znalazły się też: wykonywanie kopii zapasowych oraz szyfrowanie danych.

Czytaj w LEX: Zawodowy pełnomocnik w social media - aspekty praktyczne >