Jest to praca zbiorowa przygotowana przez prawników z biur Kancelarii na całym świecie, specjalistów lokalnego prawa papierów wartościowych. Podsumowuje ona wymogi stawiane przez 19 wiodących giełd papierów wartościowych, zarówno w przypadku notowań pierwotnych, jak i wtórnych. Dzięki tej publikacji spółki i ich doradcy zainteresowani osiągnięciem odpowiedniej kapitalizacji poprzez wejście na giełdę w innej niż rodzima jurysdykcji, będą mogli szybko i skutecznie porównywać rynki, a w efekcie wybrać giełdę najlepiej odpowiadającą ich potrzebom.

Do niedawna globalne notowania transgraniczne były domeną kilku czołowych giełd. Obecnie pojawia się wielu nowych, godnych zaufania graczy, przez co globalne źródła kapitału stają się coraz bardziej urozmaicone. Nigdy dotąd spółki nie miały tak dużego wyboru, jeżeli chodzi o miejsce notowania i zdobycia dodatkowego kapitału. Prawnicy grupy Global Securities (Globalna Grupa ds. Papierów Wartościowych) kancelarii Baker & McKenzie dostrzegają coraz więcej możliwości ekspansji swoich klientów na inne rynki, pozyskiwania środków od coraz to nowych inwestorów oraz korzystania na wyższej wycenie i płynności.

"Pod warunkiem dokonania właściwego wyboru, notowanie na giełdzie zagranicznej może wiązać się z wieloma korzyściami dla spółki prowadzącej działalność międzynarodową" - powiedział Amar Budarapu, przewodzący praktyce Global Securities Baker & McKenzie. "Dokonując wyboru miejsca notowania należy wziąć pod uwagę wiele czynników, w tym wymogi regulatora, czas potrzebny na wprowadzenie akcji na giełdę, późniejsze obowiązki notowanej spółki oraz koszty. Celem naszej kancelarii było ułatwienie klientom podjęcia takiej decyzji poprzez udostępnienie im narzędzia do dokonywania porównań i zestawień różnych opcji giełdowych" - dodał Amar Budarapu.

Podręcznik notowań zagranicznych to obszerne źródło informacji przeznaczone dla dyrektorów finansowych, wewnętrznych działów prawnych firm i innych osób zawodowo zajmujących się spełnianiem wymogów oraz wdrażaniem procedur, w toku wprowadzania papierów wartościowych do obrotów na następujących giełdach:

 • ASX Limited
 • Giełda we Frankfurcie
 • Giełda w Hong Kongu
 • Giełda w Londynie (rynek podstawowy)
 • Giełda w Londynie (AIM)
 • Giełda w Malezji
 • NASDAQ
 • Giełda w Nowym Jorku
 • NYSE Euronext w Amsterdamie
 • NYSE Euronext w Brukseli
 • NYSE Euronext w Paryżu
 • Giełda w Singapurze
 • Giełda SIX Swiss
 • Giełda w Tajwanie
 • Giełda w Tajlandii
 • Giełda w Tokio
 • Giełda w Toronto
 • The TSX Venture Exchange
 • Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie

Grupa Global Securities kancelarii Baker & McKenzie pracowała przy wielu ważnych pierwszych publicznych ofertach sprzedaży akcji (IPO) i notowaniach transgranicznych. Grupa doradzała m.in. chińskiej spółce farmaceutycznej Sinopharm Group w związku z jej wartą 1,3 mld USD ofertą globalną i wprowadzeniem do obrotu na Giełdzie w Hong Kongu; chińskiemu wytwórcy urządzeń do pozyskiwania energii słonecznej, JinkoSolar Holding, w związku z IPO papierów wartościowych typu ADS tej spółki i ich wprowadzeniem na Giełdę w Nowym Jorku; rosyjskiej spółce naftowej w związku z pierwszą ofertą publiczną jej akcji i wprowadzeniem ich na Rynek Podstawowy Giełdy w Londynie; australijskiej spółce górniczej Centamin Egypt Limited w związku z notowaniem na Rynku Podstawowym Londyńskiej Giełdy jako rynku pierwotnym wartych 1,3 mld GBP akcji tej spółki, a także Sims Group Limited w ramach oferty akcji o wartości 1,5 mld USD, wprowadzanych na Nowojorską Giełdę; Mermaid Maritime, tajlandzkiej spółce konstrukcyjnej, w związku z międzynarodową IPO tej spółki (wartość 170 mln USD) i wprowadzeniem akcji na Giełdę w Singapurze.

"Dzięki wieloletnim doświadczeniom zdobywanym podczas krajowych i zagranicznych notowań na największych rynkach finansowych świata, wyrobiliśmy sobie wyjątkową perspektywę. Pozwoliła nam ona na opracowanie podręcznika na temat wprowadzania papierów wartościowych do obrotu na giełdach o niespotykanym dotąd zasięgu geograficznym" - powiedział Frank Castiglia, partner w biurze Baker & McKenzie w Sydney, a także były szef Praktyki Securities Baker & McKenzie na obszar Azji i Pacyfiku. "Sądzimy, że coraz więcej spółek będzie poszukiwało kapitału poza rodzimą jurysdykcją poprzez transgraniczne notowania na rynkach pierwotnych i wtórnych. Nasza publikacja z pewnością będzie pomocna przy dokonywaniu porównań i wyboru giełd, które najlepiej posłużą realizacji założeń gospodarczych tych spółek" - dodał Frank Castiglia. W ramach dalszych działań na rzecz wsparcia spółkek w doborze giełdy najlepiej odpowiadającej realizacji zakładanych celów, Kancelaria organizuje we współpracy z rynkami giełdowymi Hong Kongu, Londynu, Stanów Zjednoczonych, Singapuru, Toronto, Warszawy oraz innymi giełdami, seminaria poświęcone tej tematyce.