Adwakatura w Polsce powołana została dekretem naczelnika Józefa Piłsudskiego, tuż po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 roku. Regulacja weszła w życie 1 stycznia 1919 r., a pierwsze rady adwokackie powstały w Warszawie i w Lublinie. Pierwszą Naczelną Radę Adwokacką powołano w marcu i kwietniu 1919 r.

Czytaj: Trela: deforma systemu sprawiedliwości uderza w adwokatów>>

Msza, koncert, gala 

Obchody 100-lecia Adwokatury rozpoczną się mszą w Archikatedrze Warszawskiej pw. św. Jana Chrzciciela, w intencji Adwokatury Polskiej, której przewodniczyć będzie Metropolita Warszawski, kard. Kazimierz Nycz. 

 


Następnie dbędzie się koncert, na który Naczelna Rada Adwokacka zaprasza wszystkich członków palestry, mieszkańców Warszawy i turystów. Wystąpi chór pod dyrekcją Dariusza Zimnickiego i Justyny Pakulak oraz wybitni artyści: Paulina Maciołek - sopran (Akademia Muzyczna w Krakowie, Opera Krakowska) Daria Proszek - mezzosopran (Akademia Muzyczna w Krakowie, Opera Krakowska) Stanisław Kuflyuk - tenor (Opera Narodowa w Warszawie) Piotr Rachoń – organy.

Czytaj: Prawnicy skarżą się na małe zarobki, MS wierzy w wolny rynek>>

Wieczór - to Gala Jubileuszowa na Zamku Królewskim.  W przedzień - 22 listopada - na stadionie PGE Narodowy podświetlony został napis: 100-lecie Adwokatury. Podświetlone zostały też katowicki Spodek oraz filharmonia szczecińska - na zielono, gdyż ten kolor tradycyjnie przynależy zawodowi adwokata. 

Obchody od stycznia

100-lecie Odrodzonej Adwokatury Polskiej samorząd adwokacki świętował od stycznia tego roku pod hasłem: Adwokat blisko społeczeństwa. Wydarzenia centralne, jak i lokalne, skierowane były przede wszystkim do obywateli. W ramach obchodów samorząd adwokacki zorganizował grę miejską w Bydgoszczy, w Toruniu ubrano w togę pomnik Mikołaja Kopernika, przypominając, że uczony był astronomem, ale też prawnikiem. Odbyły się pikniki, wystawy, konferencje naukowe, a na murze Stoczni Gdańskiej odsłonięto tablicę upamiętniającą adwokatów – obrońców politycznych. 

Z kolei dla uczniów klas siódmych szkół podstawowych, gimnazjalistów i licealistów Naczelna Rada Adwokacka przeprowadziła konkurs na esej na temat roli adwokata w życiu społecznym. Adwokaci uczestniczyli też w Objazdowym Festiwalu Watch Docs, gdzie rozmawiali o roli adwokata i o prawach człowieka w kontekście prezentowanych filmów dokumentalnych. 

Czytaj: Kodeks Etyki Adwokackiej do wymiany>>

W Polsce ponad 25 tys. adwokatów i aplikantów adwokackich 

Adwokatura Polska liczy obecnie ponad 25 tys. adwokatów i aplikantów adwokackich. Połowa środowiska to trzydziesto- i czterdziestolatkowie - informuje NRA. W ostatnich latach wyrównał się parytet płci. Kobiet jest w polskiej palestrze ponad 11,5 tys.

Adwokatura Polska nadal zabiera głos w sprawach dotyczących demokratycznego państwa prawa, przestrzegania praw i wolności obywatelskich, bierze udział w pracach legislacyjnych, a przede wszystkim - zawsze stoi po stronie obywatela - podkreśla Naczelna Rada Adwokacka. 

I przypomina adwokaci to grupa inteligencji polskiej, która poniosła największe straty w czasie II wojny światowej – zginęło wówczas ponad 50 proc. adwokatów i ponad 90 proc. aplikantów adwokackich.

 

 

- Po wojnie środowisko adwokackie zapisało piękną kartę historii dopominając się o prawa i wolności obywatelskie, występując jako obrońcy polityczni. Byli wśród nich m.in.: adw. Stanisław Hejmowski – obrońca robotników poznańskich z 1956 roku, adw. Aniela Steinsbergowa – obrończyni strajkujących studentów z 1968 r., adw. Władysław Siła-Nowicki i adw. Anna Bogucka-Skowrońska – obrońcy członków Solidarności, adw. Ewa Celińska-Milewska – obrończyni robotników radomskich w czerwcu 1976 r., adw. Jan Olszewski, adw. Edward Wende, adw. Andrzej Grabiński i adw. Krzysztof Piesiewicz – występujący w procesie przeciwko zabójcom ks. Jerzego Popiełuszki. Wreszcie to adwokaci podejmowali działania odbudowy demokracji pod koniec lat 80-tych - dodaje NRA.