Przyznanie nagrody - jak podkreślają organizatorzy - jest wyrazem docenienia i wyróżnienia pracy adwokatek, co winno przyczynić się do ich aktywizacji w ramach prowadzonych przez kobiety zarówno praktyki zawodowej, jak i pracy naukowej, a także, zgodnie z treścią uchwały nr 24/2016 Krajowego Zjazdu Adwokatury z 26 listopada 2016 r., stanowi realizację nałożonego na Naczelną Radę Adwokacką zalecenia podjęcia działań zmierzających do zwiększenia udziału kobiet adwokatów w działalności samorządowej.
Nagrodę może otrzymać wyłącznie adwokatka, która aktywnie wykonuje zawód adwokata na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, tj. jest wpisana na listę adwokatów wykonujących zawód. Zgłoszeń do nagrody mogą dokonywać same kandydatki, a także inne osoby fizyczne, osoby prawne, wszelkie jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, w tym między innymi organizacje społeczne nieposiadające osobowości prawnej i wszelkie inne, chociażby nieformalne ruchy społeczne, a także grupy osób fizycznych.
W skład kapituły konkursu wchodzą: przewodniczący Kapituły: adw. Przemysław Rosati, Prezes NRA (z urzędu); adw. Daria Skrzypczak-Kozikowska,
adw. Marta Seredyńska, adw. Katarzyna Golusińska, adw. Magdalena Koczur-Miedziejko, adw. Beata Czechowicz, adw. Andrzej Zwara, Joanna Kuciel-Frydryszak, Natalia Waloch.
Adwokatka Roku 2024 - wybitna specjalistka w zakresie AI
Kapituła podkreślała, że mec. Rzeszut, to wybitna specjalistka w zakresie AI, rozwoju nowych technologii i innowacji na rynku usług prawnych.
- W tym roku wygrały nowe technologie i samorząd. Natura nowych technologii i natura kobiet jest w pewnym zakresie podobna. Zarówno kobiety jak i nowe technologie charakteryzuje dążenie do rozwoju i do zmiany świata na lepsze. A jeśli chodzi o samorząd to samorząd jest dobrem wspólnym. Wspólnota wartości, ideałów i mogę powiedzieć z perspektywy kobiety, że to jest trochę nasze plemię, które my chronimy, o które walczymy, które za nas walczy - mówiła adwokatka dziękując za nagrodę.
Dodała, że w przypadku żadnej z wyróżnionych adwokatek nie chodzi tylko o ostatni rok. - To są lata pracy. To nie są tylko nasze historie, to są historie naszych babek, matek, rodzin - wskazywała dziękując swojej rodzinie i przyjaciołom. Podziękowała też m.in. prezesowi NRA Przemysławowi Rosatiemu za to, że daje szanse nieoczywistym wyborom.
Podkreślała to również mec. Patrycja Kasica, laureatka I wyróżnienia. – To nie jest kwestia przypadku, to wynik konsekwentnych wyborów, starań i dużej sprawczości. Te działania wydarzyły się bo ja to zrobiłam, zebrałam grupę i zaplanowałam, proponowałam debatę - mówiła nawiązując do powołania Koła Kobiet. Dodała, że konsekwentnie dąży do wzmocnienie sytuacji adwokatek i przypomniała choćby o uchwale dotyczącej równowagi płci w adwokackich wyborach samorządowych.
- Chciałabym także podziękować adwokatce Danucie Wawrockiej oraz koleżankom z Koła, wszystkim adwokatkom, które wspierały mnie w tej drodze. Bardzo mądra osoba z mojego otoczenia powiedziała: „Dziewczyny, wy jesteście sprawcze, ale teraz nadchodzi czas decyzji, czas siadania do stołu”. I właśnie czuję, że ten czas nadchodzi – czas kobiet - podsumowała.
Kapituła Konkursu przyznała w sumie trzy wyróżnienia dla:
- adw. Patrycji Kasicy, przewodniczącej Koła Kobiet przy ORA w Warszawie, zajmującej się prawem rodzinnym i opiekuńczym, prawem cywilnym i karnym,
- adw. Moniki Gąsiorowskiej, która m.in. reprezentuje skarżących w postępowaniach przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka, zarówno na etapie przygotowania i wnoszenia skargi jak i na późniejszym etapie, gdy dochodzi do komunikacji sprawy,
- adw. Moniki Haczkowskiej - mediatorki, konstytucjonalistki, członkini Polskiego Towarzystwa Prawa Konstytucyjnego i Instytutu Legislacji i Prac Parlamentarnych Naczelnej Rady Adwokackiej w zespole „Wymiar Sprawiedliwości – Adwokatura dla przyszłości”.
Mec. Paulina Rzeszut od 2016 r. prowadzi indywidualną Kancelarię Adwokacką w Chorzowie. Śląsk jest główny miejscem jej działalności zawodowej. Ukończyła dwa kierunki studiów podyplomowych: Prawo Medyczne i Bioetyka na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz LegalTech i nowe technologie w branży prawniczej na SWPS w Warszawie. Zajmuje się głównie sprawami cywilnymi, medycznymi, z zakresu prawa budowlanego, ale też karnymi i rodzinnymi. Posiada wiedzę na temat zastosowania nowych technologii zarówno w branży prawniczej, jak i w życiu codziennym, ze szczególnym uwzględnieniem kwestii związanych z e-zdrowiem i telemedycyną. Obowiązki zawodowe łączy z szeroką i dużą aktywnością w ramach samorządu zawodowego - Izbowego oraz NRA, jest m.in. dyrektorem Instytutu LegalTech przy NRA.
Szkoli też aplikantów z mediacji, arbitrażu, internetowych sposobów rozwiązywania sporów. Jest m.in. współautorką książki „Mediacja w praktyce pełnomocnika i mediatora” wydanej w 2021 r. przez Wolters Kluwer. Jest także laureatka Nagrody Rising Star Prawnicy – Liderzy Jutra 2022 r.
Dotychczasowe laureatki
Dotychczasowymi laureatkami nagrody są:
- 2017 rok: adw. Paulina Kieszkowska-Knapik
- 2018 rok: adw. Anna Mazurczak
- 2019 rok: adw. Krystyna Burska
- 2020 rok: adw. Karolina Gierdal
- 2021 rok: adw. Anna Jaczun
- 2022 rok: adw. dr Anna Wilińska-Zelek
- 2023 rok: adw. Kamila Ferenc
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.