Niestety, niedokonanie zgłoszenia we wskazanym terminie bezwzględnie wyłącza możliwość skorzystania ze zwolnienia. Odpowiednie zastosowanie ma w tej sytuacji wyrok WSA w Łodzi z 14 marca 2012 r., I SA/Łd 60/12, "miesięczny termin na zgłoszenie właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego nabycia majątku spadkowego ma charakter materialnoprawny, co oznacza, że nie jest to termin przywracany, a jego dotrzymanie jest bezwzględnym warunkiem zastosowanie zwolnienia podatkowego".

W szczególności wyjściem takim nie jest skorzystanie z tzw. czynnego żalu. Tym niemniej skorzystanie z tej instytucji jest wskazane, gdyż upływ wskazanego terminu oznacza niedopełnienie obowiązku złożenia zeznania podatkowego SD-3, co może zostać uznane za przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe, o których mowa w art. 54 Kodeksu karnego skarbowego. Wskazane jest zatem, aby składając zaległe zeznanie SD-3 dołączyć do niego zawiadomienie zawierające "czynny żal".

Podatek od spadków i darowizn jest podatkiem płatnym na podstawie decyzji naczelników urzędów skarbowych ustalających kwoty tego podatku. Odsetki za zwłokę w tym podatku są zatem naliczane tylko, jeżeli podatek ten nie zostanie zapłacony w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji ustalającej kwotę podatku od spadków i darowizn.

Jeżeli w przedstawionej sytuacji nie podejmiemy żadnych kroków (nie złożymy zaległego zeznania SD-3 oraz nie skorzystamy z "czynnego żalu") ryzykujemy tym, że jeżeli w przyszłości powołamy się przed organem podatkowym lub organem kontroli skarbowej w toku czynności sprawdzających, postępowania podatkowego, kontroli podatkowej lub postępowania kontrolnego na okoliczność dokonania tej darowizny, zostanie nam ustalony podatek według sankcyjnej stawki 20 proc. Istnieje również ryzyko pociągnięcia nas do odpowiedzialności karnej skarbowej za niezłożenie zeznania rocznego.