Urząd Miejski, który wystąpił z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej,  jest samorządową jednostką organizacyjną gminy, która działa w formie jednostki budżetowej. Chciał wiedzieć, czy będąc płatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych, będzie zobowiązany do obliczenia, pobrania i odprowadzenia zaliczki na podatek. Chodziło o świadczenia otrzymane przez pracowników w związku z ich udziałem w organizowanych w przyszłości przez urząd wycieczkach ze środków Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych.

 


Pieniądze z ZFŚS tylko na działalność socjalną

Urząd administruje ZFŚS, dla którego prowadzony jest odrębny rachunek bankowy, a zgromadzone środki przeznaczone są na prowadzenie działalności socjalnej, tj. usług świadczonych na rzecz różnych form wypoczynku, działalności kulturalno-oświatowej (zakup biletów do kina, teatru), imprez sportowo-rekreacyjnych, zakupu paczek okolicznościowych dla dzieci pracowników itp. Urząd organizował też, i będzie organizował w przyszłości, dla pracowników wycieczki krajowe i zagraniczne, których celem jest integracja pracowników oraz budowanie pozytywnych relacji między nimi, co przekłada się na dobrą komunikację w zakładzie pracy, a co za tym idzie efektywność pracy.

Uczestnictwo w nich jest dobrowolne. Urząd prowadzi ewidencję, która pozwalała określić, kto w takich wycieczkach uczestniczył. Dotychczas uczestnicy ponosili częściową odpłatność za udział w wycieczce, a pozostała polegała na dofinansowaniu przy zastosowaniu „kryterium socjalnego”, uzależnionego od osiągniętego średniego dochodu w rodzinie. Jak dotąd, od części dofinansowanej z ZFŚS naliczana była i odprowadzana zaliczka na podatek dochodowy od osób fizycznych.

 

Problematyczny przychód u pracownika

Według urzędu, finansowanie części lub całości wycieczek o charakterze integracyjnym organizowanych ze środków ZFŚS nie będzie generowało po stronie pracownika powstania przychodu, o którym mowa w art. 12 ustawy o PIT, gdyż nie wystąpi po stronie pracownika przysporzenie majątkowe ani korzyść w postaci zaoszczędzenia wydatku. Tym samym urząd nie jest zobowiązany do naliczenia, pobrania i odprowadzenia do urzędu skarbowego zaliczki na podatek dochodowy.

Zobacz również: Fiskus próbuje zarabiać na mieszkaniach pracowniczych >>
 

Jest realne przysporzenie, jest i podatek

Zdaniem dyrektora KIS, w przypadku zorganizowania wycieczki pracowniczej o charakterze integracyjnym dla pracowników na zasadzie powszechnej dostępności, skierowanej do wszystkich pracowników, nie można mówić o przychodzie uzyskanym z tytułu nieodpłatnego świadczenia. Nie będzie bowiem spełnione kryterium wystąpienia po stronie pracownika przysporzenia majątkowego (korzyści). Skoro wyjazd będzie miał charakter ogólnodostępny dla wszystkich pracowników, to mimo że udział w wycieczce będzie dobrowolny, po stronie pracowników nie wystąpi korzyść w postaci zaoszczędzenia wydatku. Nie sposób bowiem zakładać, że gdyby nie wyjazd organizowany i finansowany częściowo przez pracodawcę, pracownik wydałby pieniądze na uczestnictwo w takim przedsięwzięciu.

Udział w wycieczce zorganizowanej przez pracodawcę nie oznacza uzyskania przychodu przez pracownika także z tego powodu, że brak jest podstaw, by świadczenie adresowane do wszystkich pracowników – przypisać indywidualnym uczestnikom, jako ich wymierną korzyść. Bez skonkretyzowanego i przypisanego świadczenia nie można bowiem określić wysokości przychodu.

Interpretacja z 5 lipca 2019 r., nr 0113-KDIPT3.4011.288.2019.1.PP