Naczelnik Urzędu Celno-Skarbowego prowadził postępowanie kontrolne wobec podatnika w zakresie rozliczania podatku od towarów i usług za 2014 r. Organ ustalił, że strona prowadzi od lat działalność gospodarczą. Są to restauracje fast-food prowadzone pod marką franczyzodawcy.

Sporna decyzja w sprawie VAT

Naczelnik Urzędu Celno-Skarbowego wydał decyzję, w której określił dla skarżącej zobowiązanie podatkowe w podatku od towarów i usług za kilka miesięcy 2014 r. Organ ustalił, że dania sprzedawane w systemie „drive in” oraz „walk through” skarżąca opodatkowała stawką 5-proc. VAT, natomiast sprzedaż wewnątrz lokalu - stawką 8-proc. VAT. Zdaniem organu, nie było jednak podstaw do naliczania niższego VAT, gdyż chodziło o posiłki bezpośrednio nadające się do konsumpcji. Te produkty należy opodatkowywać 8-proc. VAT. Strona nie dokonuje przecież dostawy gotowych posiłków i dań, lecz świadczy usługi związane z wyżywieniem - wyjaśnił organ.

Zobacz również: Skarbówka może podatnika pytać o wszystko >>

Skarżąca wniosła skargę. Podniosła w niej, że sprzedaży produktów franczyzodawcy nie towarzyszą elementy usługowe, które mogłyby zostać uznane za dominujące w ramach tego świadczenia. Wskazała, że nie można mówić o usługach w odniesieniu do klientów korzystających z systemu „drive in” i „walk through”. W jej ocenie, istniały zatem podstawy do stosowania 5-proc. stawki VAT. Dyrektor Izby Administracji Skarbowej utrzymał jednak w mocy decyzję organu pierwszej instancji.

 

Problematyczna stawka VAT

Następnie skarżąca złożyła skargę do wojewódzkiego sądu administracyjnego. WSA w Gorzowie Wielkopolskim ją oddalił. Sąd wskazał, że istotą sporu było to, czy skarżąca ma prawo do stosowania 5-proc. stawki opodatkowania VAT dla sprzedaży produktów gastronomicznych w restauracji typu fast-food, czy też sprzedaż tę należy uznać za świadczenie usług związanych z wyżywieniem, co nakazuje opodatkować je stawką 8-proc. VAT.

W ocenie sądu decyzje organów odpowiadały prawu. Nie można było zgodzić się ze skarżącą, że wydaje ona jedynie gotowe posiłki i dania. Należało natomiast uznać, że świadczy ona usługi gastronomiczne. Dokonuje bowiem sprzedaży posiłków przygotowywanych przez pracowników restauracji na zamówienie klienta. Są one wydawane do spożycia w restauracji lub na wynos.

 

Bogumił Brzeziński, Wojciech Morawski, Jan Rudowski

Sprawdź  

WSA wskazał, że usługi restauracyjne i cateringowe oznaczają usługi polegające na dostarczaniu żywności lub napojów, wraz z odpowiednimi usługami wspomagającymi pozwalającymi na ich natychmiastowe spożycie. Dostarczanie żywności lub stanowi element większej całości, w której muszą przeważać usługi. Usługi restauracyjne polegają na ich świadczeniu w lokalu należącym do usługodawcy, podczas gdy usługi cateringowe są wykonywane poza lokalem usługodawcy. Powyższe wynika z przepisów rozporządzenia wykonawczego Rady (UE) Nr 282/2011 z 15 marca 2011 r. ustanawiającego środki wykonawcze do dyrektywy 2006/112/WE w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej. Z przepisów wynika również, że za usługi cateringowe i restauracyjne nie uznaje się dostawy żywności lub napojów, bez żadnych innych usług wspomagających.

Działalność restauracyjna z odpowiednią stawką

Skarżąca prowadzi restaurację szybkiej obsługi - zarówno wewnątrz lokalu, jak i w systemie "drive in" i "walk through" - wskazał sąd. Oferta restauracji jest znana klientom. Mają oni możliwość skorzystania ze stolików i miejsc do dokonania konsumpcji oraz z toalet. Udogodnienia mają też skłonić klienta do dłuższego pobytu - zauważył WSA.

WSA zwrócił uwagę, że sprzedawane przez skarżącą posiłki nie są ani zamrażane, ani pakowane próżniowo i etykietowane z przeznaczeniem na sprzedaż. To produkty w pełni przyrządzone i serwowane jako posiłek gotowy do bezpośredniego spożycia. Należało je więc zakwalifikować jako wykonywane przez podatnika usługi związane z wyżywieniem. Bez znaczenia jest przy tym rodzaj obiektu serwującego posiłki. Co istotne, skarżąca nie produkuje posiłków, które nie są przeznaczone do bezpośredniej konsumpcji, ani nie sprzedaje żywności produkowanej przez inne jednostki.

Poza tym lokale szybkiej obsługi (takie jak te, które prowadzi skarżąca) znacząco różnią się od miejsc, w których sprzedaje się tylko towary gotowe (np. kioski). Usługi gastronomiczne polegają bowiem na przygotowaniu i podaniu posiłku w miejscu, w którym jest on przyrządzany, tj. w restauracji lub innym lokalu. Takie stanowisko przedstawił WSA w Gdańsku w wyroku z 17 listopada 2015 r. w sprawie I SA/Gd 773/15. Dania, które można nabyć u podatniczki można szybko spożyć, bez odsmażania czy podgrzania. Wydane decyzje co do 8-proc. VAT były więc trafne - wskazał WSA i oddalił wniesioną skargę.

Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim z 21 listopada 2018 r., I SA/Go 351/18