Z danych przesłanych "Rzeczpospolitej" przez izby skarbowe wynika, że przedsiębiorcy nie przestraszyli się gróźb Ministerstwa Finansów, które próbowało zniechęcić ich do pełnego odliczenia VAT i decydują się na odliczanie 100 proc. VAT od wydatków związanych z samochodami firmowymi.

Zobacz: Zmiany w zasadach odliczania VAT od samochodów firmowych >>

Zgodnie z nowelizacją przepisów o VAT, co do zasady, podatnikom przysługuje prawo do odliczenia 50 proc. VAT związanego z zakupami dotyczącymi pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony, bez ograniczenia kwotowego. Takie odliczenie przysługuje, gdy samochód będzie wykorzystywany w tzw. działalności „mieszanej”, a zatem zarówno dla celów firmowych, jak i prywatnych.

  Zobacz książkę "Samochody a VAT i podatki dochodowe" dostępną w ksiegarni internetowej Profinfo >>

Możliwość odliczenia 100 proc. VAT naliczonego od zakupu i użytkowania samochodów osobowych, a także od zakupu paliwa do nich występuje, gdy dany samochód będzie przeznaczony wyłącznie do użytku firmowego. Przewidziano jednak szereg restrykcyjnych wymogów, które warunkują możliwość skorzystania z pełnego odliczenia VAT, a ich niespełnienie – poza utratą prawa do odliczenia pełnego VAT – jest zagrożone wysokimi sankcjami karnoskarbowymi. Przede wszystkim każdy pojazd, od którego przedsiębiorca zamierza odliczyć cały VAT, musi zostać zgłoszony w urzędzie skarbowym (informacja VAT-26).

Zobacz: Fiskus ukarze za brak informacji VAT-26 >>

Pobierz druk: Wzór VAT-26 >>

Ponadto, do każdego takiego pojazdu podatnik zobowiązany jest prowadzić szczegółową ewidencję przebiegu wskazując m.in. kto, kiedy, dokąd i w jakim celu (oczywiście służbowym) jechał danym samochodem. Brak rzetelności prowadzonej ewidencji pozbawi podatnika prawa do pełnego odliczenia VAT i może narazić go na dodatkowe sankcje.

Zobacz: Chcesz odliczyć pełny VAT od samochodu musisz prowadzić ewidencję >>

Jak dowiedziała się "Rzeczpospolita", fiskus łatwo w tej sprawie nie odpuści. Urzędy skarbowe sprawdzą, czy zgłoszony samochód osobowy wykorzystywany jest wyłącznie do celów służbowych i wnikliwie zweryfikują prawo do odliczenia.

Zobacz też: Zmieniły się zasady odliczania VAT od paliwa do samochodów firmowych >>

VAT: jak potwierdzić wykorzystywanie auta wyłącznie w działalności gospodarczej >>

Jak rozliczać w kosztach podatkowych wydatki eksploatacyjne oraz VAT po zmianach z 1 kwietnia 2014 r.? >>