- Kieruję apel do przedsiębiorców – słuchajcie księgowych, wykorzystajcie ich wiedzę – stwierdził Jerzy Koniecki, prezes Stowarzyszenia Księgowych w Polsce podczas konferencji online dla przedsiębiorców i księgowych, zorganizowanej z okazji jubileuszu 115-lecia organizacji zawodowych księgowych na ziemiach polskich. Kierując słowa uznania do księgowych zapewnił ich, że w dyskusji o uregulowaniu zawodu księgowego organizacja słucha środowiska i nie zrobi niczego, co rozmijałoby się z jego oczekiwaniami.

Czytaj także: Jerzy Koniecki: Zawód księgowego wymaga pilnego zdefiniowania>>

 

Pierwszy dzień skierowany był do przedsiębiorców. Głos zabrali przedstawiciele SKwP, Ministerstwa Finansów, Krajowej Rady Biegłych Rewidentów, Krajowej Rady Doradców Podatkowych i wielu cenionych ekspertów.

- Co najmniej 300 tysięcy osób podejmuje  trud wykonywania zawodu księgowego. To jest zawód zaufania publicznego, mający kluczową rolę w przedsiębiorstwach. Księgowy to osoba, do której pozostali pracownicy mają największe zaufanie Tak właśnie widzimy rolę księgowych – stwierdził Artur Soboń, Soboń, sekretarz stanu w Ministerstwie Finansów.

Sprawdź też: Polski Ład 2.0 – zmiana formy opodatkowania przedsiębiorców - zaproszenie na szkolenie online >>>

Podziękował księgowym za wsparcie w zakresie wypracowania dobrych zmian w przepisach. - To, że udało nam się przyjąć te zmiany to zasługa m.in. tego środowiska. Głos księgowych jest dla nas głosem kluczowym – podkreślił Artur Soboń.

Zaprosił do dalszej wspólnej pracy, podkreślając, że bez zaangażowania księgowych nie udałoby się wypracować żadnego dobrego rozwiązania podatkowego.

Od 1989 r. SKwP jest członkiem Międzynarodowej Federacji Księgowych (IFAC) z siedzibą w Nowym Jorku. - IFAC to globalny głos księgowych. Rola księgowych w rozwoju gospodarczym świata jest nieoceniona. Rachunkowość była pierwszym globalistą bo operuje wspólnym językiem biznesowym – stwierdził Alan Johnson, prezydent IFAC, kierując swoje wystąpienie do polskich księgowych. Mówił on o rosnącej roli tego zawodu dla gospodarek światowych.

Sprawdź też: Nowoczesne narzędzia w księgowości - weź udział w badaniu! >>>

 


Deklaracje współpracy

- Zawód ma wieloletnią tradycję. Polska Izba Biegłych Rewidentów ma w tym roku również okrągłą rocznicę - 30 lat i te wspólne doświadczenia powinniśmy przekuwać w tworzenie odpornej gospodarki, gospodarki przyszłości. Nasze zawody mają wiele wspólnego, wiele nas łączy i to wzajemne wsparcie aby zbudować bezpieczny obrót gospodarczy będzie nam przyświecało i dziś i jutro – podkreśliła Barbara Misterska–Dragan, prezes Krajowej Rady Biegłych Rewidentów PIBR.

Z kolei w imieniu środowiska doradców podatkowych słowa do księgowych skierował Andrzej Ladziński, przewodniczący Krajowej Rady Doradców Podatkowych. Złożył on gratulacje z okazji rocznicy najstarszej organizacji księgowych, podkreślając, że zarówno księgowi jak doradcy podatkowi wspólnie zabezpieczają polski biznes od 25 lat, bowiem od tego czasu funkcjonuje zawód doradcy podatkowego.

Zadeklarował gotowość środowiska doradców podatkowych do dialogu z organizacjami zrzeszającymi księgowych w Polsce w zakresie dyskusji o uregulowaniu zawodu księgowego.

NARZĘDZIA KSIĘGOWEGO:

 

Dr. hab. Stanisław Hońko, prof. Uniwersytetu Szczecińskiego, wiceprezes SKwP przedstawił rys historyczny Stowarzyszenia na przestrzeni 115-lat działalności.  – SKWP jest jedną z najstarszych organizacji zrzeszających księgowych w Unii Europejskiej, o ile nie najstarszą. Księgowy podobnie jak architekt bierze odpowiedzialność za swoje dzieło – podkreślił, nawiązując do tytułu konferencji.

Mówił o ścieżce certyfikacji zawodu księgowego, informując, że organizacja wykształciła ponad 100 tysięcy księgowych.

-  Dobry księgowy to księgowy, któremu można zaufać. Fundamentem pracy księgowego jest etyczna postawa, sprzyja temu nasz kodeks etyki zawodowej w rachunkowości. Walczymy ze stereotypami, że roboty wyprą księgowych - podkreślił prof. Hońko. Mówił też o szerokiej działalności Stowarzyszenia, o współpracy z wieloma organizacjami, także międzynarodowymi, podkreślając, że to co wyróżnia SKwP to silna współpraca ze środowiskiem naukowym.

6 miesięcy tzw. Polskiego Ładu i ryzyka biznesowe w czasie kryzysu

Gościem specjalnym konferencji był prof. dr hab. Dariusz Zarzecki z Uniwersytetu Szczecińskiego, który mówił o bezpiecznym biznesie w czasach kryzysu.

Podkreślił, że kryzys finansowy w 2008 r. był spowodowany potężnym zadłużeniem gospodarki światowej i inwestowaniem w niebezpieczne aktywa. Jego zdaniem, zadłużenie globalne było wówczas bardzo wysokie jednak przed pandemią COVID-19 było jeszcze wyższe, a tarcze wszelkiego rodzaju zwiększyły to zadłużenie. - Należy przyglądać się trendom i poszukiwać bezpieczniejszych biznesów. To dobry czas żeby się przestawić i ograniczyć inwestycje w obszary bardziej ryzykowne – stwierdził prof. Zarzecki. Podkreślił, że ryzyko jest jednak nieodłączną częścią prowadzenia działalności gospodarczej, tak było jest i będzie.

 

 

Producenci oprogramowania wsparciem dla księgowych

Podsumowaniem pierwszego dnia konferencji skierowanego do przedsiębiorców była debata „Polski Ład – wyzwania dla przedsiębiorców”.  Gośćmi dr Łukasza Górki, prezesa O/O w Krakowie byli: Robert Czuła, Prezes firmy Soneta, Sebastian Młodziński, CEO TIMATE oraz Bogdan Zatorski z firmy Symfonia

– Zmienność przepisów powoduje gigantyczny stres, ogromną niepewność i duże zamieszanie. Nasi klienci szukają u nas rozwiązania i pomocy. Pytają nas w jaki sposób używać technologii aby zrealizować zadania jakie przed nimi stoją – stwierdził Bogdan Zatorski. Podkreślił, że zmieniła się rola dostawców technologii. Jego zdaniem,  ustawodawca pozostawia mały czas na wdrożenia i to powołuje gigantyczny stres u producentów oprogramowania.

Czytaj też: Odpowiedzialność karna skarbowa doradców podatkowych i księgowych na przykładach >>>

 – Kiedyś jak musieliśmy coś implementować i przygotowywać się do zmian to zaczynaliśmy działać jak już te zmiany były skierowane do podpisu Prezydenta, a dziś model pracy się zmienił i zaczynamy jak usłyszymy o zmianach od rzecznika – stwierdził Robert Czuła.

Podkreślił, że po raz pierwszy będziemy mieli do czynienia z uproszczeniem systemu podatkowego i implementacja zmian od 1 lica nie będzie taka trudna. Jego zdaniem, technologia będzie dążyła do oczekiwań młodych ludzi. - Jeśli jest możliwość pracy zdalnej to warto to pozostawić, ale musi być feedback poprzez media elektroniczne – dodał.

Przygotowanie firmy do współpracy z krajowym systemem e-faktur, czyli jak przeanalizować obieg dokumentów w organizacji i powiązane z nim procesy przedstawili Bogdan Zatorski z Symfonii oraz Agnieszka Kurzeja z PwC.

Dzień drugi konferencji skierowany był do  księgowych

Wykład „Praktyczne spojrzenie na rachunkowość w świetle globalnych zdarzeń nadzwyczajnych” przedstawił Łukasz Motała – biegły rewident, prezes zarządu firmy audytorskiej 4 AUDYT sp. z o.o.. Następnie temat – Polski Ład a podatek VAT oraz Krajowy System e-Faktur – przybliżyła Joanna Podkówka-Sędek, dyrektor finansowy, główny księgowy w międzynarodowej firmie produkcyjnej.

Odbyła się też debata "6 miesięcy tzw. Polskiego Ładu – wymiana doświadczeń księgowych i kadrowych", której moderatorem był Leszek Lewandowicz, doradca podatkowy, sekretarz ZG SKwP. W debacie udział wzięli: Piotr Ciski (prezes Symfonia Sp. z o.o.), Robert Czuła (prezes Soneta Sp. z o.o.), Łukasz Drewniak (prezes O/O w Gorzowie Wlkp.), Agnieszka Gajewska (Makte Kancelaria Audytorów i Doradców Sp. z o.o., członek ZG SKwP) oraz Anna Mytyk (z-ca dyrektora Departamentu Podatku od Towarów i Usług w Ministerstwie Finansów).

- Zmiany dotyczące CIT estońskiego oceniam jako bardzo korzystne. Jednak pojawiły się różne problemy interpretacyjne,  a na to nakłada się kwestia zorganizowania ksiąg rachunkowych w systemach informatycznych. CIT 8-E jest wyzwaniem. I tu przydałoby się wsparcie – stwierdziła Agnieszka Gajewska.

Elżbieta Młynarska-Wełpa, ekspert prawa pracy zaprezentowała temat „Wynagrodzenia w wielu wymiarach, czyli Polski Ład w płacach. Temat ten jak zawsze cieszył się dużym zainteresowaniem. To w tych obszarach księgowi mają duże problemy wskutek zmian przepisów.

 

Debata – uregulowanie zawodu księgowego

Tę ważną dla księgowych debatę poprowadziła dr Teresa Cebrowska, wiceprezes ZG SKwP. Gośćmi dr Cebrowskiej byli: dr Łukasz Górka (GS Auditors Sp. z o.o.), dr hab. Stanisław Hońko (wiceprezes ZG SKwP), Barbara Misterska-Dragan (prezes KIBR), Sabina Urbańska (prezes O/O w Bielsku-Białej), Bożena Wilk (skarbnik ZG SKwP) i Agnieszka Stachniak (Ministerstwo Finansów). - Termin prekonsultacji został wydłużony do 30 września – poinformowała Agnieszka Stachniak.
Wykład dla księgowych – Jak żyć w równowadze, czyli work life balance dla osób pracujących w księgowości, przedstawiła Magdalena Cygan, trener biznesu i kompetencji społecznych.

Podejmowanie decyzji w stanie znacznie podwyższonej niepewności

Podkreślano rolę rachunkowości w czasach kryzysu. Rola sprawozdania jest wciąż kluczowa a ranga zawodu jest duża. Mimo rozwiązań informatycznych liczba księgowych i ich rola nie maleje, a może nawet rośnie.  Ponadto, ryzyka związane z globalnymi zdarzeniami nadzwyczajnymi powodują, że zapotrzebowanie na informację wciąż rośnie i przedsiębiorcy nie mogą sobie pozwolić w dobie kryzysu na czekanie na informację bo jednostka musi szybko podejmować decyzje.

Problem z jakim borykają się jednostki w dobie kryzysu to ryzyko braku kontynuacji prowadzenia działalności, ryzyko utraty rynków, problemów z zerwaniem łańcucha dostaw, z surowcami, pojawiają się kary wskutek braku dochowania terminów realizacji umów oraz problemy z utratą źródła finansowania.

Czytaj też: Dyplomowany księgowy - komentarz praktyczny >>>

To wszystko sprawia, że trudno dokonać założenia kontynuacji działalności jednostki. Ważny jest zatem nacisk na rzetelny, jasny obraz w rachunkowości i to ogromna rola księgowych – podkreślano podczas konferencji.

Konferencja pod patronatem m.in. Ministerstwa Finansów, Ministerstwa Rozwoju i Technologii, BCC, Marszałka Województwa Mazowieckiego zgromadziła ponad 5 tysięcy słuchaczy. Konferencję prowadziła Małgorzata Szczepańska, rzecznik SKwP.

 

Sprawdź również książkę: Rachunkowość - aspekty prawne i podatkowe >>